Що святкують віряни 24 вересня. Найцікавіші факти із життя преподобного Феодосія Манявського
24 вересня Православна церква України (ПЦУ) вшановує пам'ять преподобного Феодосія Манявського, якого канонізували в липні 2004 року. Про це йдеться на сторінці ПЦУ у Facebook.
Преподобного Феодосія Манявського вшановують як великого подвижника, наставника в чернечому житті, одного із засновників Манявського скиту, котрий знають як Український Афон. У ПЦУ зазначили, що рік народження святого невідомий, але деякі дослідники вказують, що він був уродженцем міста Галич, походив із благочестивої християнської сім'ї.
"Із молодих літ преподобний Феодосій намагався догодити і служити Господу. Відмовившись від мирської суєти, він прийняв чернечий постриг у монастирі Пресвятої Богородиці міста Путна (сучасна Румунія). Довідавшись про духовні подвиги Іова Манявського, Феодосій 1608 року прийшов до нього і став йому в усіх монастирських справах добрим помічником. Наприкінці 1621 року преподобний Іов занедужав, а після його упокоєння ігуменом Манявської обителі став Феодосій", – ідеться в публікації.
Преподобний Феодосій "мужньо перетерпів труднощі свого часу, гоніння на православних із боку прихильників унії з Римом". Під його керівництвом було побудовано в Манявському скиті велику соборну Хрестовоздвиженську церкву, а скит дістав від Константинопольського патріарха ставропігію.
"Преподобний Феодосій Манявський також брав участь у православному Соборі Київської митрополії, скликаному в 1628 році митрополитом Київським і Галицьким Іовом (Борецьким). Своєю участю в цьому Соборі він засвідчив відданість Православній церкві, – зазначають у пості. – Слава про його служіння розповсюдилася по Карпатах, Галичині, Волині й Буковині, Молдові та Валахії. Багато православних монастирів тоді визнали над собою керівництво Манявського скиту".
Преподобний Феодосій помер 395 років тому, 24 вересня, його поховали поряд із його наставником Іовом Манявським. Його мощі зберігають у Хрестовоздвиженському храмі Манявського монастиря.