"Колись відома" українська співачка спровокувала скандал у мережі. Її звинуватили в антисемітизмі
Українська співачка Katya Chilly 26 грудня у Facebook висловилася про те, які символи Різдва мають бути встановлені в центрі Києва, і спровокувала скандал у мережі.
"У центрі Української держави, у столиці України у час війни за Україну має бути встановлений символ українського Різдва. Не інші символи. І не символи інших народів. При всій толерантності, повазі й шані. Шана вперше має бути своїй землі, своєму народові й своїм традиціям, які охороняють цю державу й народ", – написала вона.
Артистка не стала уточнювати, що саме викликало в неї обурення, але 25 грудня в центрі Києва на Майдані Незалежності встановили найбільшу в Європі ханукію – світильник, який запалюють вісім днів упродовж святкування єврейської Хануки.
"Фу, яка ганьба і сором. Краще співати, ніж писати таке", – відреагував на пост артистки український продюсер Олексій Гончаренко.
"Для чого ця ксенофобія?" – звернувся до артистки український музикант Ростислав Домішевський.
"Катю, бачиш коментарі? Це називається антисемітизм. І це під твоїм постом. І чому в тому, що українці недостатньо, на твою думку, працюють з ідентичністю, знову винуваті євреї? І твій пост виглядає саме так. Дуже хочу, щоб ти це відчула й зрозуміла", – написала українська письменниця Ольга Навроцька.
"Під дописом колись відомої дуже непоганої співачки про те, що на Майдані місце тільки символам українського Різдва й ніяким іншим, залишили свої захоплені відгуки (цитую): фахівчиня з "таро, руни, кофетерапія, біодинаміка" і "спеціаліст із трансформацій душі, тілесно орієнтований психотерапевт, енергетичний масаж полотном – ребозо", – написав у Facebook український журналіст Юрій Макаров.
Контекст:
Ханука – одне з головних свят в юдаїзмі. Свято встановили у II столітті до н.е. на згадку про звільнення Єрусалимського храму й очищення його від ідолів після вигнання греко-сирійських військ.
Протягом восьми днів свята заведено запалювати свічки у спеціальному світильнику, ханукії. Першого дня запалюють одну свічку, другого – дві й так далі до восьми. Цей обряд символізує диво, яке, за переказами, відбулося після повстання й перемоги Маккавеїв над греками. Згідно з легендою, єдиного глечика з освяченою олією, виявленого в оскверненому храмі, вистачило на вісім днів горіння храмового світильника – менори.
Цього року Хануку святкують із 25 грудня до 2 січня 2025 року.