"Нова інтерпретація класики поділила поціновувачів на два табори". Жолдак поставив оперу Бетховена в Нідерландах. Фото
Український театральний режисер Андрій Жолдак поставив у Нідерландах єдину оперу авторства німецького композитора Людвіга ван Бетховена під назвою "Фіделіо". Він презентував її на сцені Національної опери й у межах щорічного Holland Festival в Амстердамі. Про це інтернет-видання "ГОРДОН" повідомила команда режисера.
За сюжетом, щоб звільнити свого улюбленого Флорестана з темряви підземель Піццаро, Леонора, перевдягнена в чоловіка, вирушає в дорогу під ім'ям Фіделіо.
"Це історія боротьби за життя, де на тлі зіпсованого світу надія народжується завдяки любові, – ідеться у пресрелізі. – Нова інтерпретація класики у виконанні Жолдака традиційно викликала неабиякий резонанс і поділила поціновувачів театрального мистецтва на два протилежні табори, де одні відчули актуальність висловлювання українського режисера щодо "відновлення гармонії" як основної теми, а інші не зрозуміли інновацій, відчувши морок підземного світу й космосу одночасно".
За словами Жолдака, йому "завжди цікаво робити крок у тому, що є наративною формою, замість того, щоб "просто використовувати експресіоністський підхід, зчитаний із партитури Бетховена".
Участь у постановці взяв Королівський оркестр під керівництвом колумбійсько-австрійського диригента Андреса Ороско-Естрада. Роль Леонори виконала німецька оперна артистка Жаклін Вагнер, а роль її коханого – американський оперний співак Ерік Катлер.
"У Жолдака неортодоксальний підхід до класики, – заявив театральний експерт Люк Йостен. – До нього треба звикнути. І тоді кожен відчує, наскільки далекоглядним, а інколи й пророчим є його підхід до класичних творів, а також сам спосіб розповідати історії. Він – божевільний митець, і тому його роботи викликають такі емоції".
Контекст:
Жолдак народився 1962 року в Києві. Походить зі знаменитої театральної династії Тобілевичів-Тарковських. Він є праправнуком українського драматурга Івана Карпенка-Карого.
У 2002–2005 роках був художнім керівником і режисером Харківського драматичного театру імені Тараса Шевченка. З театру пішов після конфлікту з керівництвом Харківської області, яке було проти постановки вистави "Ромео і Джульєтта".
З 2005 року живе в Німеччині. Зараз ставить вистави в багатьох європейських театрах.
Жолдак є одним із найвідоміших українських театральних режисерів у світі. 2004 року він здобув премію ЮНЕСКО в галузі виконавського мистецтва.