Цілик та Український ПЕН зробили заяви після того, як російська письменниця Гессен звинуватила українців у шантажі PEN America

Цілик: На етапі запрошення було чітко проговорено, що ми не можемо брати участь у фестивалі, якщо будуть також запрошені росіяни
Фото: Iryna Tsilyk / Facebook

13 травня в межах World Voices Festival у США, організованого клубом PEN America, планували участь українських письменників та військовослужбовців Артема Чеха, Артема Чапая та української режисерки Ірини Цілик. Українці головною умовою своєї участі окреслили відсутність там представників країни-агресора РФ, але напередодні форуму виявилося, що організатори все-таки запросили росіян. Українці у відповідь відмовилися виступати на форумі, заявляючи про неприпустимість таких подій. Про це Цілик написала 16 травня у Facebook.

Свій коментар вона розмістила після того, як організаторка заходу за участю росіян, американська письменниця російського походження Маша Гессен (використовує відносно себе займенник "вони") покинула посаду заступника голови правління групи PEN America через те, що панель World Voices за участю російських письменників було скасовано у відповідь на заперечення українських письменників. Про її відставку першим повідомило видання The Atlantic. У публікації наголошують, що Гессен було цілком зрозуміло, що українці "шантажували" PEN America.

Цілик у відповідь назвала ці звинувачення маніпулятивними.

"У нашому випадку на етапі запрошення було чітко проговорено, що ми не можемо брати участь у фестивалі, якщо будуть також запрошені росіяни. Чому – пояснювати не бачу сенсу, але, окрім усього іншого, двоє із трьох наших українських учасників – військовослужбовці, і це додатковий фактор неможливості поєднання непоєднуваного. Організатори з усім погодилися й пообіцяли, що сюрпризів не буде. Але не так сталося, як гадалося", – написала Цілик.

Фото: Iryna Tsilyk / Facebook

За словами режисерки, уже після прибуття до Нью-Йорка стало відомо, що організатори в останній момент оголосили про новий захід – розмову із "жертвами тиранії", учасниками якого було заявлено трьох російських письменників і одного китайського.

Після того, як українці відмовилися за таких умов брати участь у форумі, організатори спершу запропонували провести їхній захід поза межами форуму, а діставши відмову, скасували анонсовану зустріч із росіянами та китайцем. Після цього Цілик, Чех і Чапай змогли взяти участь у запланованому заході.

"Мабуть, варто ще раз прямим текстом розжувати, що ми нікого не кенселили й не шантажували. Ми просто попередили фестиваль, що не можемо собі дозволити піти проти своїх принципів, особливо зважаючи на те, що все було проговорено із самого початку", – наголосила Цілик.

17 травня виконавчий комітет Українського ПЕН на своєму сайті розмістив заяву, у якій повідомив, що "одне видання ввело своїх читачів в оману твердженнями про "шантаж" і "ультиматуми" з боку "жорстоких" українців".

"Ми вважаємо, що сприяння будь-яким ілюзіям діалогу між українськими та російськими авторами на спільних заходах є не лише проблематичним, а й аморальним, доки російська військова агресія ставить під загрозу життя цивільних українців, – ідеться у заяві. – Війну не можна зводити до рівня шахової партії. Війна означає людські життя. Відповідальність перед цими людьми вимагає нашої несхитної рішучості".

Контекст:

PEN – це абревіатура, яка утворилася від англійських слів "poets", "playwrights", "essayists" та "novelists" – "поети", "драматурги", "есеїсти" та "романісти".

International PEN Club було засновано 1921 року в Лондоні. Клуб, зазначено у його статуті, виступає проти будь-яких форм дискримінації та обмеження свободи слова, сприяє взаєморозумінню між народами і захищає культурну спадщину людства.