"Вважав, що графіті не належить нікому". Киянин, який викрав картину Бенксі, розповів, навіщо зрізав її зі стіни будинку в Гостомелі

Окрім жінки у протигазі, Бенксі створив у Київській області ще шість муралів
Фото: Sergey Zhuk / Facebook
32-річний киянин Сергій Довгий у коментарі, який 3 січня опублікували на сайті "Ґрати", заявив, що є тією самою людиною, котра зрізала графіті британського вуличного художника Бенксі зі стіни зруйнованого російськими окупантами будинку в Гостомелі. На малюнку була зображена жінка у протигазі з вогнегасником у руках.

Інтерв'ю з ним опублікували після того, як 2 січня 2022 року Бучанська окружна прокуратура повідомила про підозру чоловіка, який, імовірно, організував викрадення графіті Бенксі в Гостомелі Київської області. Його імені в повідомленні не розголошували.

Довгий, коментуючи викрадення малюнка, заявив, що вирішив це зробити після того, як Бенксі підтвердив авторство картини на своїй сторінці в Instagram. За його словами, він планував продати графіті на аукціоні, а отримані гроші передати на потреби української армії.

Довгий стверджує, що, зрізавши картину, він хотів її врятувати, оскільки мав у своєму розпорядженні інформацію, що місцева влада планує знести будинок, на стіні якого вона зображена.

Скульптор із Черкас Олександр Дувінський, до якого Довгий звернувся по допомогу, в інтерв'ю сайту пояснив, що, погодившись допомогти зрізати картину, не цікавився, чи є законними їхні дії. Він наголошує, що довіряв репутації Довгого як порядної людини.

Довгий зазначив, що процес зрізання картини знімали на відео, а тим, хто йому допомагав, заявив, що бере всю відповідальність на себе. Про те, щоб повідомити про свої дії владу міста, Довгий не подумав, оскільки "вважав, що графіті не належить нікому".

Коли очевидці викликали поліцію, Довгий заявив, що зрізав картину без дозволу, оскільки "не довіряє владі". У публікації зазначають, що будинку, на стіні якого було зображення авторства Бенксі, досі не знесли.

Довгому загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Контекст:

Експерти вважають Бенксі одним із найяскравіших представників сучасного стрітарту.

Його роботи мають соціальний і політичний контекст. Хто ховається за псевдонімом, достеменно невідомо. Британський диджей Goldie в одному з інтерв'ю обмовився, що художника звуть Роберт. ЗМІ припускають, що Бенксі може бути псевдонімом засновника гурту Massive Attack Роберта Дель Ная.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Бенксі створив сім муралів, які нанесено на стіни будинків у Гостомелі, Ірпені, Горенці, Бородянці, а також у центрі Києва.

На початку грудня восьмеро людей зрізали зображення жінки у протигазі зі стіни обгорілого будинку в Гостомелі. Їх затримали.

Довгий із 2014 року жив у Канаді. Захистив кандидатську дисертацію в Університеті Манітоби й викладав там до 2019 року. Потім вирушив у геологічну експедицію, а 2020 року переїхав до Ванкувера. У листопаді 2021 року він повернувся в Україну.