Зінченко – з Великобританії, Міка Ньютон – зі США, Кетрін Винник – із Канади. Відомі українці засудили дії країни-агресора РФ
Українська співачка Міка Ньютон (174 тис. підписників в Instagram), яка живе і працює у США, 22 лютого розмістила у мережі ролик про Україну, супроводивши відео текстом двома мовами – українською та англійською.
Артистка наголосила, що Україна має свої культуру, історію, мову, націю і територію.
"Україна – суверенна держава. Україна не є частиною Росії. Цього не було і ніколи не буде”, – заявила вона.
Канадська акторка українського походження Кетрін Винник (5,6 млн підписників в Instagram) того самого дня розмістила в мережі своє портретне фото у вишиванці, супроводживши його підписом англійською Stand by Ukraine.
Український футболіст, який проживає разом із дружиною та дочкою у Великобританії, нападник української збірної Олександр Зінченко (1,4 млн підписників) також відреагував у Instagram на російську агресію на адресу України, розмістивши карту країни.
"Увесь цивілізований світ непокоїться ситуацією в моїй країні. Я не можу залишатися осторонь і прагну донести свою думку. На фото – моя країна. Країна, в якій я народився та виріс. Країна, колір якої захищаю на міжнародній спортивній арені. Країна, яку ми стараємося прославляти і розвивати. Країна, кордони якої повинні залишатися непорушними. Моя країна належить українцям і ніхто ніколи не зможе привласнити її. Ми своє не віддамо", – написав спортсмен.
Колишній тренер української збірної з футболу Андрій Шевченко, який проживає разом із сім'єю за кордоном, 23 лютого в Instagram (1 млн фоловерів) розмістив карту неподільної України і закликав до єдності.
"Я завжди пишався своїм народом і своєю країною! Ми пережили багато непростих періодів і за минулі 30 років сформувалися як нація. Нація щирих, працелюбних і волелюбних громадян! Це найголовніше наше надбання! Сьогодні складний час для всіх нас. Але ми маємо єднатися! У єдності ми переможемо! Слава Україні", – написав спортсмен.
Підтримку Україні на своїй сторінці в Instagram (22,4 тис. фоловерів) також висловили співробітники Національного антарктичного центру України, які перебувають в Антарктиді. Вони написали пост українською й англійською мовами.
"Ми, українці з антарктичної станції "Академік Вернадський", звертаємося до полярної спільноти, до всіх станцій та країн, що їх представляють. Тут, в Антарктиді, всі країни дотримуються міжнародних домовленостей згідно з Договором про Антарктику та з повагою ставляться до міжнародного права і мирного співіснування. На жаль, такі мирні добросусідські стосунки присутні не на всіх континентах, – ідеться у заяві. – Усупереч усім міжнародним домовленостям і запевненням у безпеці, наша країна вже вісім років відчуває на собі, що таке гібридна війна, а частина її території є окупованою. Днями Російська Федерація ухвалила рішення використати свою армію на нашій землі. Через дії агресора найближчим часом цей військовий конфлікт може набути глобальних масштабів, що буде відчутно для всього світу. Ми вдячні державам, які надають нам допомогу та підтримку у цей важкий час, і закликаємо полярну спільноту підтримати Україну, її територіальну цілісність та суверенітет”.
Контекст:
У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на Донбасі. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого.
Після визнання "ЛДНР" західні країни анонсували санкції проти Росії. Український президент Володимир Зеленський заявив, що рішення РФ про визнання "незалежності" так званих "ЛДНР" Київ розцінює як порушення суверенітету і територіальної цілісності України. Також воно може означати односторонній вихід РФ із Мінських угод та ігнорування рішень у межах нормандського формату, додав Зеленський.
Рішення про визнання "ЛДНР" президент РФ Володимир Путін ухвалив на тлі різкої ескалації на Донбасі, яку фіксують із 17 лютого, а також стягування російських військ до кордону з Україною. За даними Зеленського, біля українського кордону зосереджено 150 тис. російських військових, техніку і важке озброєння. Західні країни попереджають, що Росія готується до вторгнення в Україну. Президент США Джо Байден заявив 18 лютого, що має підстави вважати, що Путін уже ухвалив рішення про вторгнення і що Росія нападе на Київ.