Що таке український вертеп і коли він з'явився
У переддень Різдва на вулицях можна побачити вистави пересувного театру або виступу ряджених акторів на релігійні теми. Це різновиди вертепу, який з'явився понад триста років тому.
Вертеп – український традиційний театр, від самого початку ляльковий. Він з'явився у XVII столітті. Уперше його згадано в 1667 році.
Назва "Вертеп" походить зі священних текстів. Згідно з ними, так називали печеру, у якій народився Ісус Христос.
Першими акторами вертепу ставали мандрівні дяки і студенти-бурсаки. Сценки, що розігрував вертеп, мали релігійний і світський, побутовий зміст.
Зазвичай сцену, на якій відбувалося дійство, поділяли на два яруси: на верхньому розігрували християнські сценки, а на нижньому – побутові, часто комічні. Театр був переносним. Його розміщалина площах, у будинках селян та міщан, на ярмарках.
Найпопулярнішим був різдвяний сюжет, поклоніння волхвів, часто дійство супроводжував спів про Віфлеємську зірку і народження Ісуса.
Разом із ляльковим вертепом використовували і живий, у якому головними дійовими особами були люди. На Різдво вони приміряли на себе костюми як релігійної, так і побутової частини вертепу.
Одним із найпопулярніших сюжетів було вбивство царя Ірода: йому рубали голову як відплату за наказ страчувати немовлят.
Героями побутової частини були шляхтичі, солдати, торговці, циганки-ворожки, селяни з домашньою худобою, запорожці. Актори співали, міняли інтонацію, тональність голосу.