Чому на Великдень заведено фарбувати яйця
На Великдень в Україні традиційно фарбують і розписують яйця, часто не замислюючись, звідки походить цей звичай.
Згідно з біблійною легендою, послідовниця Ісуса Христа Марія Магдалина прийшла до римського імператора Тиберія, щоб повідомити про чудесне воскресіння Христа.
Оскільки до імператора не можна було йти з порожніми руками, вона взяла те, що було в неї під рукою, – куряче яйце. Марія Магдалина вручила його імператорові зі словами: "Христос воскрес!".
У відповідь на ці слова Тиберій розсміявся і сказав, що мертвий не може стати живим, як біле яйце не може стати червоним. Після цих слів яйце в руках Марії Магдалини змінило свій колір.
Є також версія, що саме кольорові яйця Діва Марія використовувала як іграшки для забав немовля Ісуса Христа.
Традиція фарбувати яйця може мати і практичну основу. Оскільки під час посту кури продовжували нести яйця, люди, щоб зберегти термін придатності, варили їх. А для того, щоб відрізнити свіжі від варених, фарбували останні в різні кольори.
Як барвник використовували цибулиння, кору вишні, буряк.
Потрібно розрізняти два види обрядових яєць: крашанки й писанки.
Крашанки мають один колір у своєму забарвленні, писанки ж дають простір фантазії: на шкаралупі зображують рослинний, тваринний, геометричний орнамент.
Яйце використовували в обрядах зустрічі весни як символ життя і в дохристиянський період. Тому на писанках часто зображують стародавні слов'янські символи: небесного і земного світів.