Як навчити дівчаток поважати себе й будувати власні кордони. Поради психологині
У сучасному світі важливо, щоб дівчатка з ранніх років могли протистояти психологічному й фізичному насильству, а також уміли любити й поважати себе. Порадами з виховання дівчаток поділилася психологиня Марина Діденко, про що виданню "ГОРДОН" повідомила пресслужба "Фонду Маша".
Бути прикладом
Діти вчаться через спостерігання за авторитетними дорослими. Тому важливо, щоб мама демонструвала повагу до себе і своїх кордонів. Важливо пам'ятати, що власна поведінка може бути найдієвішим засобом впливу на доньку.
Учити казати "ні"
Дівчинка має вміти усвідомлювати, коли її кордони порушують. Потрібно пояснити, що не варто боятися відмовляти. Але водночас батьки також мають шанувати "ні" своєї дитини.
Розповідати історії
Важливо знайти гідні приклади, які продемонструють позитивні рольові моделі або історії успіху. Нехай у них буде демонстрація сили характеру, уміння протистояти тиску соціуму, казати "ні". Корисно разом із донькою дивитися фільми й читати книжки, а потім обговорювати вчинки героїв.
Розвивати самосвідомість і самооцінку дитини
"Заохочуйте вашу доньку досліджувати й пізнавати себе: яка вона, у чому її унікальність, що їй подобається, а що – ні, які її сильні і слабкі сторони, що вона вміє добре робити. Хваліть, але обов'язково за певні досягнення, щоб це було цінно. Розповідайте іншим, як пишаєтеся донькою", – порадила психологиня.
Вона додала, що часи, коли скромність вважали доброчесністю, залишилися в минулому.
Будьте відкритими для розмов
Потрібно створити відкрите й безпечне середовище, у якому донька відчуватиме, що може поділитися будь-якими проблемами чи турботами з батьками. Важливо забезпечити підтримку й розуміння. Дитина довірятиме лише якщо буде почуватися в безпеці, знатиме, що її не будуть оцінювати й лаяти.
Виховну функцію краще перетворити на рекомендації або роздуми: "Подумаймо, що може статися..." або "Які наслідки можуть бути, якщо..."
Корисно вчити дитину прогнозуванню, а також дати зрозуміти, що її почуття важливі.
Заохочуйте самостійність
Допоможіть доньці розвивати навички ухвалення рішень і самостійності. Дозвольте їй робити помилки й учитися на них. Наприклад, у дитинстві самій обирати собі зачіску, гардероб, навіть якщо вважаєте, що цей вибір невдалий.
Привчати дитину до вміння робити вибір можна з малого: "Що ти питимеш: чай чи какао?"
Навчити висловлювати думки
Дівчинка має розуміти, що в неї є право на власну думку й відстоювання своїх прав.
"Питайте, що вона думає з того чи іншого приводу, залучайте до вибору подарунків родичам, старших дітей – до обговорення суспільних процесів. Наприклад, після перегляду новин іноді дитячі висновки й бачення можуть вас приємно здивувати, підсвітити те, що ми, дорослі, розучилися бачити", – зазначила психологиня.
Важливо нагадувати своїй доньці, що вона унікальна і має право на повагу до себе.