Держава має дозволити інвесторам в "зелену" енергетику самим будувати підстанції – УВЕА

УВЕА закликало дозволити інвесторам будувати підстанції і електромережі
Фото: depositphotos.com

Дозвіл компаніям самостійно будувати підстанції і мережеве обладнання прискорить введення в експлуатацію нових енергетичних об'єктів в умовах критичного дефіциту потужностей. Про це заявили у Facebook учасники Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА).

Асоціація наголосила, що регуляція порядку приєднання до електромереж визначає реальну швидкість запуску нових потужностей генерації енергії.

"УВЕА вже близько двох років пропонує надати замовникам приєднання можливість самостійно реалізовувати мережеве будівництво та будівництво підстанцій для підключення нових об’єктів генерації та установок з виробництва електроенергії з поновних джерел, установок зберігання енергії", – ідеться в дописі.

На думку інвесторів, така ініціатива, разом із прискоренням процесів операторів систем, здатна скоротити строки приєднання нових потужностей на 3–12 місяців.

"Суть пропозиції проста: надати замовникам право закуповувати необхідні товари, роботи й послуги для приєднання у підрядників і постачальників, акредитованих операторами систем, без застосування процедур публічних закупівель з боку операторів систем розподілу та операторів систем передачі", – ідеться в тексті УВЕА.

Згідно з повідомленням, вартість робіт із приєднання повністю компенсує замовник, тому асоціації не вбачають ризиків зловживань бюджетними коштами або крос-субсидуванням інших споживачів.

Як підкреслили учасники асоціації, ініціатива спирається на досвід Румунії, Великобританії, Ірландії, Іспанії, Канади та Австралії.

"УВЕА наголошує: для успішного запуску подібного механізму в Україні потрібні не лише зміни в законодавстві, а й зміна сприйняття та мінімізація супротиву з боку операторів систем передачі", – написали учасники УВЕА.

Контекст:

У лютому NV повідомило, що НЕК "Укренерго" оцінює потребу України в новій генерації у 9,5 ГВт, водночас кожен регіон потребує власної комбінації різних генеруючих потужностей у залежності від локальних умов. На думку керівника "Укренерго" Віталія Зайченка, орієнтовна вартість будівництва такого обсягу генерації перевищує €8 млрд, і завданням держави є створення умов для залучення інвестицій у такі проєкти.