Підвищення тарифу УЗ на вантажні перевезення зруйнує українські дороги – експерт
Високі тарифи залізниці змусять учасників ринку переходити на перевезення автотранспортом. Це створюватиме додаткове навантаження і призведе до проблем в утриманні автодоріг. Про це, за повідомленням ЦТС, сказав голова Федерації роботодавців транспорту України (ФРТУ), перший міністр транспорту України Орест Климпуш.
"Україна перебуває у складному періоді, коли кожна дія державних підприємств має враховувати економічну реальність, інтереси бізнесу та суспільства. У таких умовах рішення "Укрзалізниці" підвищити вантажні тарифи виглядає не лише необґрунтованим, але й небезпечним для всієї транспортної системи країни. Наслідки цього кроку вийдуть далеко за межі залізничної галузі, торкнувшись усієї економіки, дорожньої інфраструктури та якості життя громадян", – заявив Климпуш.
Він стверджує, що Україна зараз стикається з проблемами в утриманні мережі автодоріг. Вантажовласники, які не можуть дозволити собі залізничні перевезення через високі тарифи, переходять на автотранспорт. Це створює додаткове навантаження на дороги, котрі не розраховано на масовий рух важковагових вантажівок, і руйнує покриття, у яке вже вклали державні кошти.
"Деякі недобросовісні перевізники, користуючись підвищеним попитом, перевищують установлені в Україні європейські норми навантажень автомобілів. Зношення дорожнього покриття прискорюється, а перевантажені транспортні засоби створюють тріщини, вибоїни та деформації, які потребують термінового ремонту", – підкреслив голова ФРТУ.
Він нагадав, що 2024 року Кабмін виділив Агентству відновлення та розвитку інфраструктури 17,1 млрд грн за програмою "Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення". Тобто щороку держава витрачає мільярди гривень на відновлення доріг. Але зростання кількості вантажівок, зокрема перевантажених, робить ці витрати марними.
"Якщо "Укрзалізниця" продовжить підвищувати тарифи, а Міністерство [транспорту та зв'язку України] – підтримувати такі необмірковані рішення, обсяги вантажів, що йтимуть дорогами, значно зростуть, а з ними – і витрати держави на ремонт інфраструктури. Міністр має розуміти: якщо не змінити підхід до тарифної політики на залізниці, ми будемо вимушені витрачати мільярди гривень на ремонт доріг, які щодня руйнуються важковаговими вантажівками. Відсутність продуманих рішень із боку міністерства викликає розчарування в суспільстві, адже мільярди, вкладені в ремонт доріг, фактично знищуються через перевантаження вантажівками", – наголосив Климпуш.
Він також підкреслив, що у країнах ЄС залізничний транспорт є основою вантажної логістики: його вважають економічним, екологічним і довговічним. Європейські уряди активно підтримують залізниці: вводять тарифні пільги, модернізують логістичні вузли й жорстко контролюють перевантаження вантажівок, захищаючи автодороги. Україна має, на його думку, переймати цей досвід, а не змушувати вантажовласників переходити на автомобільні дороги.
Контекст:
9 грудня наглядова рада АТ "Укрзалізниця" погодила пропозиції змін державних регульованих тарифів на перевезення вантажів, які 5 грудня затвердило правління компанії. Ці зміни передбачають підвищення тарифу на вантажні перевезення на 37%.
5 грудня ЦТС повідомляв, що віцепрем'єр-міністр із відновлення України – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба зустрічався з керівництвом "Укрзалізниці" й уже отримав від нього план підвищення тарифу. Тоді учасники ринку заявили, що це "дуже дивна поведінка міністра", адже рішення ухвалювали кулуарно й бізнес до обговорення не залучали.
Дані про фінансові результати УЗ оприлюднило видання Forbes Ukraine. "Укрзалізниця" завершила три квартали 2024 року з показником чистого прибутку в розмірі 1,66 млрд грн. Виторг УЗ за січень – вересень зріс до 78 млрд грн – це на 17% більше, ніж було за аналогічний період торік.
Минулий рік "Укрзалізниця" завершила із чистим прибутком 5,2 млрд грн.
За перше півріччя 2024 року "Укрзалізниця" отримала прибуток у розмірі 3,1 млрд грн. Однак тодішній голова компанії Євген Лященко спрогнозував, що рік компанія завершить зі збитками, й ініціював перегляд тарифів на вантажні перевезення.