Збереження низьких price cap загрожує енергетичній стабільності України – Всеукраїнська енергетична асамблея

Цінові обмеження ускладнюють розвиток генерації та імпорт електроенергії – ВЕА
Фото: depositphotos.com

Збереження поточних цінових обмежень на енергоринку перешкоджає імпорту, а також заважає розвитку розподіленої генерації в Україні. Про це, за повідомленням Oboz.ua, заявили представники Всеукраїнської енергетичної асамблеї (ВЕА) у зверненні до Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

"Це рішення суттєво ускладнює можливість розвитку розподіленої генерації, що є ключовим елементом забезпечення енергетичної безпеки країни, особливо в умовах зростаючої залежності від імпорту електроенергії", – ідеться в листі асамблеї.

За словами представників ВЕА, запропоновані price cap не покривають собівартості децентралізованої генерації, що позбавляє інвесторів стимулів для її розвитку.

В організації зазначили, що низькі price cap роблять економічно недоцільним розвиток таких альтернативних джерел енергії, як газопоршневі й газотурбінні станції.

В асамблеї також наголошують, що рівень граничних цін в Україні суттєво відстає від європейських. У Європі price cap сягають €4000/МВт-год, тоді як в Україні рівень значно нижчий, що блокує імпорт і створює ризики енергетичної нестабільності.

"Ми рекомендуємо переглянути підхід до встановлення price cap і наблизити їх до європейського рівня. Це дозволить забезпечити енергопостачання споживачів у складних умовах роботи енергетичного комплексу, розширити можливості для імпорту електроенергії, а також сприятиме відновленню пошкоджених об'єктів і розвитку нових джерел генерації", – підсумували в асамблеї.

Контекст:

Державне підприємство "Оператор ринку" на засіданні НКРЕКП у вересні 2023 року виступило за встановлення цінових обмежень на ринку електроенергії на рівні, як у країнах Європейського союзу. В "Укренерго" заявляли, що цінові обмеження на ринку електроенергії заважають збільшенню потужностей для імпорту з 1,2 ГВт до 2 ГВт.

Імпорт електроенергії з Європейського союзу може стати проблематичним для України взимку через низку чинників, сказала президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко. Вона звернула увагу на потребу врегулювання системних питань на українському енергетичному ринку, зокрема проблем із боргами і price cap – граничними цінами на електроенергію.

Установлені на українському ринку електроенергії цінові обмеження ускладнюють збільшення імпорту електрики в деякі години, заявляв директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.