Адмірал Кабаненко: Ми маємо лише кілька бойових кораблів і катерів, цього недостатньо для захисту України на морі
Унаслідок анексії Криму Україна втратила 70% військово-морських активів, заявив адмірал запасу, екс-заступник начальника Генерального штабу ЗСУ Ігор Кабаненко.
Зараз український флот складається з кількох бойових кораблів і катерів, сказав адмірал запасу, екс-заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України Ігор Кабаненко під час спілкування з учасниками Літньої школи журналістики газети "День".
"Сьогодні питання щодо захисту суверенних прав України на морі стоїть дуже гостро. Україна втратила 70% військово-морських активів у Криму. Це основний бойовий склад національного флоту – кораблі, військово-морські бази, інфраструктура. На жаль, так склалося, що невелика частина військових моряків вийшла на континентальну частину України, вони влаштувалися в Одесі, Миколаєві, інших пунктах базування. На сьогоднішній день ми маємо лише кілька бойових кораблів і декілька катерів – цього недостатньо для того, щоб захистити Україну на морі, а нам насправді є що захищати", – зазначив він.
Кабаненко додав, що виключна морська економічна зона України – це акваторії загальною площею приблизно 73 тис. км&³2;. Відповідно до міжнародного морського права, на ці акваторії поширюються суверенні права України.
"Але ця зона, особливо її північно-західна частина, сьогодні наповнена загрозами, які потребують адекватного реагування з нашого боку. Спектр цих загроз значний – від мінної небезпеки до можливості застосування високоточної зброї. У морі не буває вакууму, тобто без стримуючого потенціалу та спроможностей щодо адекватної відповіді на загрози цей простір буде заповнюватися (і, на жаль, уже заповнюється) іншою державою. Це військово-морська аксіома, підтверджена історичним досвідом військово-морських баталій", – сказав Кабаненко.
Він підкреслив, що "бути слабким на морі – це збільшувати уразливість прибережних територій і давати можливість розвиватися найгіршим сценаріям".
Кабаненко додав, що потрібно створювати надійний морський щит у ближній морській зоні.
"Аргументи говорять (навіть кричать): потрібно спиратися на "москітну" концепцію розбудови національних Військово-морських сил (ВМС). Це не має нічого спільного з оснащенням флоту різноманітними "джонками", йдеться про численне мультирольне угруповання невеликих швидкісних (понад 50 вузлів) військово-морських платформ (пошуково-ударних, із високоточною ракетною зброєю на борту, амфібійних і протимінних катерів), спроможних швидко і гнучко реагувати на існуючі загрози – від стримування до адекватного впливу в разі необхідності. Саме така архітектура ВМС України є доцільною", – зазначив адмірал.
Після анексії Криму навесні 2014 року штаб ВМС України було перенесено з Севастополя до Одеси. До російського вторгнення у складі ВМС України служило орієнтовно 15 тис. військових, на озброєнні перебувало чотири корвети, по одному фрегату і підводному човну, 26 допоміжних кораблів і 35 літаків. Частину цієї техніки вдалося вивести із Криму до Одеси і Миколаєва. На півострові залишається приблизно 20 українських кораблів.
У січні 2016 року головнокомандувач ВМС України Сергій Гайдук заявив про наміри відродити до 2020 року й український підводний флот.