Білоруська та російська влада – це одне ціле. Вони разом борються з Україною і кримськими татарами – білоруський опозиціонер Бондаренко
Білоруська влада побоюється кримських татар, незважаючи на те, що в Білорусі вони не мають такого серйозного впливу, як у Криму. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив координатор громадянської кампанії "Европейская Белорусь" Дмитро Бондаренко, коментуючи інформацію про те, що співробітники спецслужб та міграційної служби Білорусі проводять активне опитування кримських татар.
Білоруська та російська влада діють проти України і кримських татар спільно. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив координатор громадянської кампанії "Европейская Белорусь" Дмитро Бондаренко, коментуючи інформацію про те, що співробітники спецслужб та міграційної служби Білорусі проводять активне опитування кримських татар.
"Не сумніваюся, що візити з питаннями до кримських татар – спільна робота білоруських і російських спецслужб. Виконують наказ, відданий у Москві. Адже білоруська та російська влада – це одне і те саме. Вони разом борються з Україною і кримськими татарами. Причому скрізь – і в Криму, і в Росії, і в Білорусі. По суті, це визнання сили кримських татар. Сьогодні вони – основний противник [президента РФ Володимира] Путіна. У Білорусі – це незначна меншість. Вони не мають такого впливу, як у Криму, але, мабуть, їх усе одно побоюються, якщо спецслужби звернули на них увагу. Значить, у людей, які спілкуються зі своїми друзями або родичами серед кримських татар, можуть виникнути серйозні проблеми", – зазначив Бондаренко.
За його словами, однією з причин опитувань могло стати спілкування білоруських опозиціонерів із кримськими татарами.
"Чому спецслужби вирішили зайнятися кримськими татарами саме зараз, складно сказати. Причина може бути будь-яка, навіть найнесподіваніша. Наприклад, ми з [головним редактором сайта "Хартия-97"] Наталією Радіною виступали нещодавно в ефірі телеканала ATR. Навіть це могло підштовхнути спецслужби до таких дій: мовляв, білоруські опозиціонери спілкуються з кримськими татарами і, напевно, задумують щось недобре проти [президента Білорусі Олександра] Лукашенка. Хоча, повторюся, татар у нас небагато – кілька десятків тисяч на дев'ятимільйонну країну. І вони не так добре організовані, як татари в Криму", – резюмував Бондаренко.
2 серпня нардеп від Блоку Петра Порошенка, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що співробітники спецслужб та міграційної служби Білорусі проводять активне опитування кримських татар і представників інших етнічних спільнот, які сповідують іслам.
"Водночас особливий інтерес представники спецслужб Білорусі виявляють до мусульман, які мають родичів в Одеській і Херсонській областях, а також у Києві. Офіційним поясненням такого інтересу називають "вивчення міграційних потоків, родинних зв'язків, рівня релігійного і національного співвідношень в індивідуальній і колективній ментальності мусульманських діаспор", – зазначив Чубаров.
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Після окупації Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли правозахисники з Human Rights Watch.