Чийгоз: Вибір бути в складі України – це вибір кримськотатарського народу
За словами заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, якого засудили в окупованому Криму, він відмовився просити про помилування.
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, якого засудили в анексованому Криму, заявив, що образив би свій народ, якби попросив про помилування. Про це він сказав під час прес-конференції в посольстві України в Анкарі, яку транслював телеканал "112 Україна".
"Я сказав, що якби хотів таким шляхом (шляхом помилування. – "ГОРДОН") думати про своє звільнення, я б не сидів узагалі", – заявив Чийгоз.
За словами Чийгоза, він пишається тим, що є громадянином України: "Я говорив, що я пишаюся тим, що я громадянин України, я говорив, що пишаюся, що в мого народу є такі лідери. І вибір бути в складі України і бути повноцінними громадянами України – це був наш вибір, нашого народу. І такою ціною я насамперед образив би наш народ. Я маю на увазі весь – і український, і кримськотатарський. Тому я відмовився, звичайно. Я навіть не обговорював цього".
Чийгоз додав, що у нього не було можливості попрощатися з батьком і дітьми.
"Але думаю, що я додому поїду", – підкреслив він.
25 жовтня засуджених в анексованому РФ Криму заступників голови Меджлісу Чийгоза й Ільмі Умерова доправили до Туреччини. За словами лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, це стало можливим завдяки домовленостям, досягнутим під час візиту президента Туреччини Реджепа Ердогана в Україну.
Президент України Петро Порошенко подякував Ердогану "за його зусилля у звільненні наших героїв, як ми домовилися в Нью-Йорку та Києві".
В Анкарі Чийгоз і Умеров пройшли медичне обстеження та одержали необхідні ліки. В Україну вони планують повернутися 26 жовтня.
За інформацією журналіста Антона Наумлюка, президент РФ Володимир Путін помилував Чийгоза й Умерова, а відповідні укази засекречені. Адвокат Микола Полозов заявив, що вони не просили про помилування.
Чийгоза було затримано в січні 2015 року за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України, який пройшов перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Його обвинуватили в організації масових заворушень. 11 вересня 2017 року підконтрольний Росії Верховний суд анексованого Криму засудив Чийгоза до восьми років колонії суворого режиму.
Проти Умерова 19 травня 2016 року ФСБ Росії відкрила справу за обвинуваченням в екстремізмі за "публічний виступ із закликами про необхідність порушення територіальної цілісності РФ". 27 вересня 2017 року суд в окупованому Сімферополі засудив його до двох років колонії-поселення.