Чубаров: Українська влада, погоджуючись з обмінами без кримських татар, заохочує РФ в її потугах укріпитися у Криму
За словами голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, РФ не віддає Україні утримуваних у російських в'язницях кримських татар, тому що вважає їх своїми громадянами.
Обмін між Україною та Росією утримуваними особами, до переліку яких не входять кримські татари, ускладнює врегулювання кримського питання. Таку думку голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив 5 вересня у Facebook.
"Як ви розумієте, заточені в російських в'язницях кримські татари не підлягають обміну, бо російські окупанти оголосили з моменту захоплення ними Криму всіх його мешканців, громадян України, своїми громадянами. А українська влада, погоджуючись із будь-якими форматами обміну/звільнення своїх громадян, які перебувають у заручниках у Росії, але без кримських татар, насправді лише заохочує країну-агресора в її потугах укріпитися в тимчасово окупованому Криму", – написав він.
Чубаров послався на дані українських правозахисників, згідно з якими в Росії та в окупованому Криму за сфабрикованими обвинуваченнями "в місцях позбавлення волі перебувають 130 громадян України, більшість із яких – кримські татари".
Москва та Київ із серпня ведуть переговори щодо обміну утримуваними особами. "Коммерсантъ" писав, що приблизно 30 утримуваних у Росії українців, зокрема 24 моряків, може бути помилувано указом президента РФ Володимира Путіна в обмін на звільнення росіян, засуджених в Україні.
Колишній генпрокурор України Юрій Луценко припускав, що обмін відбудеться у форматі "35 на 35".
5 вересня суд відпустив під особисте зобов'язання колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, якого вважають свідком катастрофи MH17 у небі над Донбасом у липні 2014 року.
За пів години після цього Путін заявив про "фіналізацію переговорів" щодо обміну з Києвом утримуваними особами, звернуло увагу російське видання "Коммерсантъ". За даними газети, Цемаха хочуть обміняти на українського режисера Олега Сенцова.
За інформацією "Інтерфаксу", обмін може відбутися 7 вересня.
Росія анексувала Крим і Севастополь після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Після анексії Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.