"Дуже нештатна ситуація". Командир українських моряків пояснив, чому вони не стріляли під час захоплення в Керченській протоці
Екіпажі українських кораблів, що здійснювали перехід з Одеси в Маріуполь у листопаді 2018 року, попередили про ймовірну агресію з боку Росії, повідомив звільнений із полону командир українських моряків Денис Гриценко; за його словами, моряки не стріляли у відповідь, оскільки цей перехід був мирним.
Звільнений із російського полону український моряк Денис Гриценко, який командував переходом кораблів з Одеси в Маріуполь у листопаді 2018 року, повідомив, що самостійно ухвалив рішення не стріляти у відповідь під час захоплення російськими прикордонниками в Керченській протоці.
"Ми йшли туди не з метою застосування зброї. Ця ситуація, на мій погляд, не те, щоб була не спланована, але навіть не передбачена ні однією, ні іншою стороною. Це дуже нештатна ситуація. Рішення доводилося ухвалювати там, на місці, і я ухвалив таке рішення", – сказав він на пресконференції у Києві 12 вересня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Гриценко підкреслив, що українські кораблі йшли в Керченську протоку з мирною метою.
"Перехід був плановим. Отримали бойове розпорядження, хлопці виконували завдання за призначенням. Ми знали, куди йдемо. Нас попередили, що, можливо, будуть різні провокації, ми були до цього готові", – додав він.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, троє з яких під час захоплення кораблів дістали поранення. Пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової.