Фейгін: Сумніваюся, що "обмін" моряками стане передумовою для обміну утримуваними в Україні та РФ особами
На відміну від питання звільнення з РФ українських політв'язнів, "обмін" українських моряків судна ЯМК-0041 на моряків із сейнера "Норд" ніяк не вплине на результат виборів президента України, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" громадський захисник Сущенка, юрист Марк Фейгін.
"Обмін" моряків із сейнера "Норд" на українських моряків із судна ЯМК-0041 навряд чи стане передумовою для обміну утримуваними в Україні та РФ особами. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив юрист Марк Фейгін.
"Це не можна назвати великим обміном, який став наслідком якихось особливих домовленостей. Звичайно, це все похідне від окупації Криму і порушення Росією всіх правил судноплавства, рибальства і експлуатації шельфу. Не зроби РФ усе те, що вона скоїла у 2014 році, нічого б цього не сталося. Я сумніваюся, що обмін моряками стане передумовою для обміну утримуваними в Україні та РФ особами. По суті, це не був обмін – коли людина відбуває термін покарання, її відпускають в будь-якому разі. З іншого боку, питання українських політв'язнів потрібно розглядати в контексті майбутніх виборів – воно дуже на них впливає. Обмін моряків на вибори ніяк не вплине, а от звільнення українських політв'язнів Олега Сенцова, Романа Сущенка або когось іще – зовсім інша справа", – підкреслив юрист.
Він уважає, що президент РФ Володимир Путін не зацікавлений у звільненні українських політв'язнів, аби не підвищувати шансів Петра Порошенка на переобрання президентом України.
"Якщо говорити про переговорний процес, то він продовжується. Листопад – ключовий місяць, адже всі учасники переговорів зберуться в Парижі на сторіччя закінчення Першої світової війни. І це чудовий привід, аби з гуманних міркувань відпустити когось із політв'язнів. Або обміняти їх на росіян, утримуваних в Україні. Але Москва не хоче допомагати Порошенку перед виборами, звільнивши когось з українців. Узагалі в Україні на ухвалення рішень впливає безліч найрізноманітніших чинників, а от у Росії все залежить від єдиної людини – Путіна. Що у нього в голові – незрозуміло. Передбачити його поведінку – справа невдячна", – резюмував Фейгін.
Українські прикордонники затримали риболовецьке судно "Норд" із Керчі 25 березня 2018 року за 15 миль від Обитічної коси в Азовському морі. Траулер відконвоювали в Бердянськ Запорізької області. На борту перебували 10 членів екіпажу. 30 березня прес-секретар генерального прокурора України Лариса Сарган повідомила, що суд санкціонував арешт "Норда". Членів екіпажу судна оштрафували.
6 квітня суд заарештував капітана "Норда" Володимира Горбенка за підозрою у порушенні порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. Пізніше капітану "Норда" висунули нову підозру – незаконне заняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом.
11 квітня Херсонський суд відпустив Горбенка під особисте зобов'язання із забороною відвідувати Крим.
8 жовтня прокуратура передала в суд обвинувальний висновок щодо капітана "Норда". Арештоване судно виставили на продаж.
4 травня у ФСБ РФ заявили, що російські прикордонники затримали українське риболовецьке судно на захід від мису Тарханкут в анексованому РФ Криму. У судна був дозвіл на вилов риби лише на території України. У цей самий день "глава" анексованого Криму Сергій Аксьонов заявив, що затриманих через вилов риби в економічній зоні РФ українських моряків доправили в Крим "для проведення процесуальних дій".
15 травня постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін заявив, що затримані в Криму українські моряки перебувають в Севастополі. 17 травня капітана судна Віктора Новицького заарештували за браконьєрство.
Адвокат Сергій Легостов говорив, що затриманих в окупованому Криму моряків утримували в нелюдських умовах.
30 жовтня у прес-службі уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової заявили, що сімох моряків із "Норда" обміняли на сімох українських моряків із судна ЯМК-0041.
Команда ЯМК-0041 складалася з п'яти осіб. 14 жовтня утримуваний на території анексованого Криму моряк українського судна Геннадій Отичко без додаткових умов із боку окупантів повернувся на материкову Україну на похорон матері.
Український омбудсмен Людмила Денісова повідомила, що в Україну з окупованого Криму повернулися троє моряків із ЯМК-0041 і четверо членів екіпажу судна ЯОД 21-05. Вона підкреслила, що "це був не обмін".