Глава МЗС Німеччини закликав РФ звільнити полонених українських моряків

Маас і Лавров зустрілися в Німеччині 18 липня
Фото: ЕРА

18 липня міністри закордонних справ Німеччини та РФ Гайко Маас і Сергій Лавров обговорили війну на Донбасі, виконання Мінських угод та звільнення 24 полонених українських моряків.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас під час зустрічі зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим 18 липня в Бонні закликав Росію звільнити 24 українських моряків, затриманих російськими силовиками в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Про це повідомляє "Немецкая волна".

Маас висловив думку, що в конфлікті навколо України "настав момент для конструктивного внеску всіх сторін", до якого належить і звільнення військовополонених українців.

Він наголосив, що в українському конфлікті зараз є "позитивні сигнали".

Глава МЗС Німеччини висловив сподівання, що нового безстрокового перемир'я, яке набуває чинності 21 липня, буде дотримано, і воно буде міцним, що допоможе досягти прогресу в питанні виконання Мінських угод.

Лавров, зі свого боку, заявив, що розраховує на виконання новим керівництвом України Мінських угод. Однак він не підтримав пропозицію президента України Володимира Зеленського про залучення до нормандского формату США і Великобританії.

Глава російського МЗС підкреслив, що формат уже погоджено, він може просунутися вперед "у нових умовах", і важливо "не розпорошувати увагу".

25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви.

Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетинанні кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки, як військовополонені, мають бути під захистом Женевської конвенції.

Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, висунувши вимогу як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.

25 травня 2019 року трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення було ухвалено 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.

Строк виконання рішення закінчився 25 червня. Цього дня, як повідомили у МЗС України, від російського зовнішньополітичного відомства надійшла нота, якою Україні пропонували надати письмові гарантії продовження кримінального переслідування українських моряків згідно з російським законодавством. У ноті у відповідь українське МЗС назвало позицію Москви неприйнятною.

17 липня Лефортовський суд Москви продовжив на три місяці арешт 24 військовополоненим українським морякам. У МЗС України заявили, що це рішення загострює спір між Україною та РФ.