ГПУ засекретила обставини української операції щодо недопущення захоплення Криму Росією у 2014 році

Генпрокуратура не повідомила подробиць операції ЗСУ проти російської агресії в Криму
Фото: ЕРА

У ГПУ заявили, що розслідують справу про планування, підготовку та ведення владою РФ агресивної війни проти України, а запитувана журналістами інформація про подробиці операції ЗСУ в Криму засекречена.

Генеральна прокуратура України не розкриває подробиць розслідування обставин операції Збройних сил України, яку планували у 2014 році, щоб не допустити або ускладнити захоплення російськими військовими степової частини Криму.

Це випливає з відповіді Генпрокуратури на запит "Української правди".

Журналісти просили повідомити про підсумки перевірки документів, що є у Генеральному штабі Збройних сил України, за період із 24 лютого до 10 березня 2014 року і вказати, чи були допитані посадові або колишні посадові особи у цій справі. У відповідь прокуратура повідомила, що здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні від 1 березня 2014 року щодо агресії РФ.

Кримінальна справа стосується фактів планування, підготовки та ведення агресивної війни проти України представниками влади Російської Федерації і збройних сил РФ, що призвело до окупації території Криму та інших тяжких наслідків.

У прокуратурі зазначили, що у кримінальному провадженні досліджують і дії посадових осіб сектору безпеки й оборони України щодо протидії військовій агресії РФ у лютому–березні 2014 року.

У ГПУ повідомили, що досудове розслідування триває, додавши, що інша запитувана журналістами інформація має обмежений доступ і наразі не може бути розголошена.

У військовій прокуратурі також не відповіли на запитання, чи встановлено, хто саме зупинив проведення спецоперації у Криму.

Фото: pravda.com.ua

У ніч на 27 лютого 2014 року люди зі зброєю (як пізніше виявилося – російські силовики) захопили будівлі Верховної Ради і Ради міністрів Криму в центральній частині Сімферополя, піднявши над ними прапор Росії. 16 березня в Криму пройшов незаконний референдум, після якого Росія анексувала півострів.

За словами Сергія Пашинського, який під час анексії був в.о. голови Адміністрації Президента, в.о. президента України Олександр Турчинов давав команду українським військовим у Криму стріляти по російських військовослужбовцях, але вони так і не виконали наказу. На думку Пашинського, це сталося тому, що багато військових у Криму симпатизували російській владі. "На 70% кримські частини були укомплектовані кримчанами, а ви знаєте настрої в Криму. Вони вважали, що це історична справедливість", – заявляв він.

За словами Турчинова, на початку 2014 року Збройні сили України могли протиставити Росії лише дві батальйонно-тактичні групи. Більшість українських військовослужбовців, співробітників СБУ та МВС, які під час анексії перебували на півострові, за словами Турчинова, зрадили присягу. "Для розуміння ситуації: не зрадили свою країну із 13 468 солдатів і офіцерів Збройних сил, які перебували в Криму, тільки 3990 (29,6%), із 10 936 працівників МВС – тільки 88 осіб (0,8%), із 1870 прикордонників в Україну повернулося лише 519 (27,7%), із 2240 працівників СБУ – лише 242 (10,8%), із 527 офіцерів і прапорщиків Управління держохорони не зрадило Україну 20 осіб (3,8%)", – сказав Турчинов на початку 2017 року.

В інтерв'ю "Українській правді" начальник Генштабу Віктор Муженко, який у 2014 році обіймав посаду заступника начальника Генштабу, розповів, що на початку окупації Криму в Генштабі планували операцію, яка могла б змінити процес подій. Проте вона не була проведена, оскільки не було відповідного політичного рішення. За словами Муженка, тодішній начальник Генштабу Михайло Куцин підписав розпорядження про операцію, але після відвідин засідання РНБО на чолі з Турчиновим від її проведення було вирішено відмовитися. Турчинов сказав виданню, що про планування операції йому не повідомляли.