Яременко про декларацію США щодо Криму: Росіянам прикро – у Москві вважали, що в них є якийсь прогрес у спілкуванні з Трампом
Хай про що в Гельсінкі на зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним домовлявся президент США Дональд Трамп, ніхто у Сполучених Штатах не піде на угоди з Росією щодо Криму. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив український дипломат Богдан Яременко.
Декларація США щодо невизнання Криму російським – результат, прямо протилежний очікуванням Москви після зустрічі президента РФ Володимира Путіна із президентом США Дональдом Трампом у Гельсінкі. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив український дипломат Богдан Яременко.
"Є низка внутрішньополітичних і зовнішньополітичних чинників, що сприяли ухваленню цієї декларації. Наприклад, потрібно було мінімізувати негативні наслідки зустрічі Трампа з Путіним. По суті, декларація США щодо Криму закріплює давно сформульовану політику Америки. Для нас це приємний сюрприз, який знімає питання щодо можливої наявності різних домовленостей стосовно належності півострова. Українській дипломатії потрібно працювати далі, оскільки сформована в тих же Штатах ситуація сприяє ухваленню законів стосовно Криму, щоб пов'язати нові санкції проти РФ із окупацією. А не просто обмежуватися деклараціями", – підкреслив дипломат.
Він вважає, що декларацію США підтримає багато країн світу.
"Цей документ знижує певне політичне напруження. Також ми зможемо посилатися на нього, звертаючись до Вашингтона щодо питань, пов'язаних із Кримом. Це досить корисний інструмент для України. Тепер зрозуміло, що ніхто в США не піде на угоди із РФ щодо Криму. Хай про що там домовлявся Трамп. Навіть якщо він і домовлявся. Щодо коментарів із РФ стосовно цієї декларації: просто росіянам прикро – у Москві вважали, що в них є якийсь прогрес у спілкуванні з Трампом. Результат зустрічі в Гельсінкі прямо протилежний тому, чого вони хотіли. Цей документ повністю відповідає позиції Конгресу США щодо українського питання. Зараз багато країн підтримають декларацію США стосовно Криму. Це серйозний ляпас Росії", – сказав Яременко.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
25 липня Державний департамент США опублікував заяву глави відомства Майка Помпео, у якій ішлося, що в Криму Росія "діяла негідно великої нації, обравши ізоляцію від міжнародної спільноти". Держсекретар підкреслив, що Кремль порушив один з основних принципів ООН, на яких заснована безпека всього світу.
"Як ми це робили в Декларації Уеллса [про невизнання США входження Латвії, Естонії і Литви до складу СРСР] у 1940 році, Сполучені Штати знову підтверджують свою політику щодо відмови у визнанні претензій Кремля на суверенітет над територією, захопленою силою, порушуючи міжнародне право. У згоді із союзниками, партнерами і міжнародною спільнотою США відкидають спробу Росії захопити Крим", – зазначив він.
Президент України Петро Порошенко назвав це "історичною заявою".
Спікер міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що не довіряє "таким доленосним деклараціям".
Декларацію США щодо Криму вже підтримали глави МЗС Польщі та Естонії.