"Є клопи, миші, таргани, немає вентиляції". Адвокат повідомила, що фігурантів справи "Хізб ут-Тахрір" тримають у неприйнятних умовах
Кримськотатарських активістів, затриманих під час обшуків у Криму 27–28 березня 2019 року, тримають у холодних і вологих камерах, якість води не відповідає санітарним нормам, ув'язненим не дають медикаментів. Окрім того, їм не дозволяють побачення з рідними, повідомила адвокат Ельвіна Семедляєва.
Кримськотатарських активістів – фігурантів справи про причетність до діяльності організації "Хізб ут-Тахрір", затриманих під час хвилі обшуків у березні 2019 року, тримають у неприйнятних умовах у російському СІЗО.
Про це адвокату Ельвіні Семедляєвій розповіли затримані активісти, 25 травня написало видання "Крим.Реалії".
"У камерах холодно, волого, накурено, є клопи, миші, таргани до 5 см, немає вентиляції і дверей у туалет, зі стелі сиплеться штукатурка. Якість води не відповідає санітарним нормам, у неї специфічний запах, неможливо пити. Цілодобове освітлення і гуркіт залізних дверей не дають змоги навіть подрімати, не кажучи про повноцінний сон", – розповіла вона.
Правозахисниця також повідомила, що в політв'язнів немає необхідних медикаментів, також не беруть до уваги дієтичних норм. За її словами, такі порушення, відповідно до європейських норм, зараховують до нелюдських умов.
Окрім того, активістам не дозволяють побачення з близькими. Не зважають на релігійні потреби.
"Розклад намазу, який їм надіслали родичі, чомусь не дійшов. Коран та іншу ісламську літературу не дозволяють, оскільки в СІЗО немає людини, яка розуміє арабську і може сказати, чи допустимий Коран у камері", – додала вона.
27 березня російські силовики провели масові обшуки в будинках кримських татар в окупованому Криму. У ФСБ РФ заявили, що затримали 20 учасників організації "Хізб ут-Тахрір", яку в Росії вважають терористичною. В Україні і більшості країн світу її діяльність дозволена.
Організація "Кримська солідарність" повідомила, що деяким кримським татарам під час обшуку підкинули заборонену літературу.
Дев'ятьох затриманих заарештували 27 березня. Ще 11 – 28 березня.
28 березня стало відомо про затримання ще трьох осіб – стримерів і громадянських журналістів "Кримської солідарності". Їх також заарештували. Строк утримання під вартою закінчується 15 серпня 2019 року.
Євросоюз і США засудили обшуки в будинках кримських татар. Міністерство закордонних справ України вимагає від Росії припинити переслідування кримських татар в анексованому Криму.
За фактом незаконних обшуків українські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 162 Кримінального кодексу України (порушення недоторканності житла).