Юристка Гемеджі про обшуки у кримських татар: Усі затримані сьогодні в Криму активісти вже повернулися додому
Російські окупанти свідомо чинять тиск на кримських татар, щоб змусити їх покинути анексований Крим, сказала в коментарі виданню "ГОРДОН" юристка Ліля Гемеджі.
Російські силовики відпустили затриманих сьогодні вранці в окупованому Криму кримськотатарських активістів Ролана Османова й Ділявера Бекірова, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" юристка Ліля Гемеджі.
"Формальним приводом для обшуків, а якщо бути точнішим – обстежень, став пошук наркотичних засобів. Ми ж вважаємо, що це один зі способів тиску на активістів. Зокрема, Ролан Османов виходив на одиночні пікети проти "реставрації" Ханського палацу, був на місцях проведення обшуків. Тобто в такий спосіб російські силовики тиснуть на активних людей у Криму, які відстоюють свою думку. Їх свідомо витискають із півострова – це гібридна депортація. А для тих, хто залишився в Криму, влаштовують таке собі гетто. Пропонують створювати концентраційні табори для людей з іншою думкою, не такою, як у місцевої "влади". Репресивна машина залучила також кримських татар, які обіймаютьті чи інші посади", – зазначила Гемеджі.
За її словами, обшуки лише консолідують кримських татар на окупованому півострові.
"Кримських татар намагаються залякати. 23 людей затримали 27 березня. Багато людей прийшло на суди, щоб підтримати цих хлопців. Збирають гроші, щоб допомогти дітям заарештованих. Підтримка, яку кримські татари надають своїм співвітчизникам, унікальна. Останні арешти лише консолідували людей, щоб спільно боротися проти запущеної репресивної машини. Сьогодні кожен кримський татарин уже переконався в тому, що якщо він не допоможе своїм затриманим співвітчизникам, завтра може опинитися на їхньому місці", – підкреслила юристка.
На її думку, репресії проти кримських татар у Криму триватимуть і далі.
"Усі затримані сьогодні активісти вже повернулися додому. Проти них не складали жодних процесуальних документів. Хоча всі слідчі заходи відбувалися з порушенням чинного в Криму законодавства. Думаю, політика переслідування й залякування триватиме. Можливо, зміняться методи і способи. Але особливих змін найближчим часом чекати не варто. Також потрібно звернути увагу на те, як оперативно провладні ЗМІ почали поширювати інформацію про обшуки, що проводять у Криму", – резюмувала Гемеджі.
За даними "Кримської солідарності", уранці 30 квітня в окупованому Криму російські силовики провели обшуки в будинках кримськотатарських активістів Ролана Османова і Ділявера Бекірова.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли правозахисники з Human Rights Watch.