Конституційний Суд України відмовив Поклонській у відкритті провадження за її скаргою
Екс-"прокурор" окупованого Криму Наталія Поклонська просила Конституційний Суд перевірити на відповідність Основному закону положення Кримінального процесуального кодексу України, згідно з яким вона не змогла оскаржити рішення про заочне розслідування щодо неї.
Конституційний Суд України відмовив колишньому "прокурору" окупованого Криму, депутату Держдуми РФ Наталії Поклонській у відкритті провадження за її скаргою. Про це йдеться в ухвалі суду від 24 вересня.
Поклонська просила перевірити конституційність ч. 3 ст. 309 і ч. 4 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України.
Печерський райсуд Києва 20 вересня 2017 року дав дозвіл на заочне досудове розслідування щодо Поклонської. Апеляційний суд Києва в лютому 2018 року відмовив Поклонській у відкритті апеляційного провадження, оскільки рішення Печерського суду не підлягає апеляційному оскарженню. Також 4 червня Верховний Суд України відмовив у відкритті касаційного провадження.
"Поклонська вважає, що внаслідок застосування ч. 3 ст. 309 і ч. 4 ст. 399 КПК в остаточному судовому рішенні у її справі порушено її конституційне право на судовий захист, засади рівності всіх учасників процесу перед законом і судом, забезпечення апеляційного перегляду справи, а також право на доступ до правосуддя", – ідеться в документі.
Суд заявив, що Поклонська як аргументацію неконституційності зазначених норм КПК наводила "власне розуміння норм в аспекті надання можливості кожній людині оскаржити в апеляційному суді будь-яке рішення", а також цитувала юридичні позиції КСУ, що, на думку суду, не є "обґрунтуванням неконституційності оспорюваних положень КПК".
"У конституційній скарзі фактично висловлено незгоду із законодавчим урегулюванням питань оскарження в апеляційному порядку окремих ухвал слідчого судді під час досудового розслідування", – ідеться в документі.
Наталія Поклонська була співробітницею української прокуратури. У травні 2014 року, незабаром після окупації Кримського півострова Росією, її призначили "прокурором" Криму. Генпрокуратура України навесні того самого року відкрила проти Поклонської кримінальне провадження за підозрою в державній зраді, у квітні 2016-го – за підозрою у причетності до заборони діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. На виборах до Держдуми РФ, які відбулися восени 2016 року, Поклонську обрали у нижню палату російського парламенту за списком “Единой России“.
У липні 2018 року Поклонська заявила, що "Правий сектор" виніс їй смертний вирок, а суд у Києві засудить до довічного ув'язнення.
Поклонська подала скаргу до Конституційного Суду 25 серпня.