Луценко про події в Керченській протоці: Військову прокуратуру Південного регіону та частину прокуратури зони операції Об'єднаних сил піднято за тривогою
Таран російськими військовими буксира "Яни Капу" і захоплення українських катерів підпадає під ознаки акту агресії згідно з визначенням резолюції № 3314 (XXIX) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року, зазначив генпрокурор України Юрій Луценко.
Військову прокуратуру Південного регіону та частину прокуратури зони операції Об'єднаних сил піднято за тривогою у зв'язку з подіями в Керченській протоці. Про це повідомив генпрокурор України Юрій Луценко у Facebook 25 листопада.
"Спільно зі Службою безпеки України здійснено реєстрацію та проводяться невідкладні слідчі дії щодо акту ведення агресивної війни Російською Федерацією (ст. 437 Кримінального кодексу України)", – повідомив генпрокурор.
Він зазначив, що таран буксира "Яни Капу" і захоплення українських катерів підпадає під ознаки акту агресії згідно з визначенням резолюції № 3314 (XXIX) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року.
Відповідно до ст. 17, 38 Конвенції ООН із морського права (Конвенція ООН) та ст. 2 Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки (далі – Договір), військові мають свободу судноплавства в Керченській протоці та Азовському морі, отже, можуть здійснювати проходження через Керченську протоку у будь-який час за умови дотримання безпеки судноплавства.
Сьогодні представники ВМС України повідомили, що російський прикордонний сторожовий корабель (ПСКР) "Дон" протаранив український рейдовий буксир "Яни Капу". У прикордонній службі ФСБ РФ заявили, що три українські кораблі на шляху до Керченської протоки "небезпечно маневрують" і не підкоряються "законним вимогам" російської влади.
Дії Росії щодо кораблів ВМС України Міністерство закордонних справ України назвало провокаційними та агресивними.
"Із міркувань безпеки" Росія закрила прохід через Керченську протоку для цивільних суден.
За даними ВМС України, російські вертольоти заходили на бойовий курс із націлюванням на українські кораблі, які очікували на проходження через Керченську протоку. Командувач ВМС України Ігор Воронченко заявив, що екіпажі українських кораблів, які прямують у Маріуполь, готові до можливого висадження російського десанту. Українські кораблі почали рух на вихід із Керченської протоки. Росіяни стали переслідувати їх та відкрили по українських військових вогонь на ураження.
За даними ВМС України, малі броньовані артилерійські катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", уражені вогнем противника, втратили хід. Рейдовий буксир "Яни Капу" також примусили зупинитися. Кораблі захопили спецпризначенці РФ.
Президент України Петро Порошенко скликав Воєнний кабінет.