МЗС України вимагає від РФ скасувати призов в армію в окупованому Криму
Призов на строкову службу у збройних силах РФ на території окупованого Криму є грубим порушенням норм міжнародного права з боку Росії, наголосили в Міністерстві закордонних справ України.
Міністерство закордонних справ України висунуло Росії вимогу скасувати призов на строкову службу у збройних силах РФ в окупованому Криму. Заяву відомства опублікували 6 квітня.
"Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв'язку зі здійсненням Російською Федерацією чергового призову на військову службу на тимчасово окупованій частині суверенної території України – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь", – ідеться в повідомленні.
У МЗС України підкреслили, що дії РФ "є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, яке забороняє Росії, як державі-окупанту, примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах".
"Так само заборонено чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії, а також переміщувати осіб, що перебувають під захистом, за межі окупованої території", – наголошують у заяві.
Українське зовнішньополітичне відомство зазначає, що з території Кримського півострова цієї весни планують призвати майже 3,3 тис. осіб. "Особливо цинічно, очікується, що більшість із них буде проходити її за межами Кримського півострова, зокрема в Південному військовому окрузі, військові частини і командування якого безпосередньо задіяні у здійсненні збройної агресії проти України на Донбасі", – написано в заяві.
МЗС підкреслює, що за умов пандемії коронавірусної інфекції проведення призову також порушує ст. 56 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка вимагає, щоб держава-окупант "забезпечувала та підтримувала на окупованій території умови, задовільні з погляду охорони здоров'я та санітарії, зокрема вдаючись до вживання та проведення профілактичних та запобіжних заходів, необхідних для запобігання поширенню інфекційних захворювань та епідемій".
За інформацією Міністерства закордонних справ України, із 2015-го до 2019 року у збройні сили РФ призвали не менше як 18 тис. жителів Криму.
У лютому 2014 року група озброєних автоматичною зброєю і кулеметами осіб захопила будівлі парламенту й уряду Криму. Згодом президент РФ Володимир Путін визнав, що "зелені чоловічки" – російські військові.
Після здобуття контролю над півостровом Росія провела "референдум" 16 березня 2014 року, за підсумками якого окупувала АР Крим.
Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.