МЗС України заявило, що Росія використовує в окупованому Криму апробовані НКВС методи
Російське керівництво продовжує ганебну практику використання громадян України як заручників своєї агресивної політики, висуваючи їм сфабриковані обвинувачення, зазначили в українському МЗС.
Міністерство закордонних справ України висловлює категоричний протест та обурення у зв'язку з "черговою хвилею політичних репресій і порушення прав людини з боку Кремля щодо громадян України" в окупованому Криму.
Про це йдеться на офіційній сторінці відомства.
"Російська окупаційна влада продовжує дискримінацію за національною та релігійною ознаками в окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, переслідуючи етнічних українців і кримських татар. За останній місяць було винесено як мінімум п'ять політично вмотивованих вироків, пов'язаних із позбавленням волі, сімох осіб було заарештовано або оштрафовано", – наголошують у зверненні.
У МЗС звернули увагу, що протягом минулого тижня на півострові пройшло не менше ніж три обшуки в будинках кримських татар.
"Апробовані практикою НКВС цинічні масові обшуки, а також серія затримань тих, хто виступив на підтримку заарештованого за пікет 76-річного Сервера Караметова, є свідченням продовження зухвалого наступу кремлівського режиму проти всіх незгодних з окупацією", – підкреслили українські дипломати.
Вони додали, що попри численні заклики України і міжнародної спільноти з вимогою негайно звільнити всіх незаконно утримуваних і засуджених українців, російське керівництво продовжує "ганебну практику використання громадян України як заручників своєї агресивної політики", висуваючи їм сфабриковані обвинувачення.
Також у МЗС України висловили глибоку стурбованість через погіршення стану здоров'я незаконно засудженого на території Росії громадянина України Руслана Зейтуллаєва, який 27 липня 2017 року на знак протесту проти безпідставного засудження його до 15 років позбавлення волі оголосив чергове голодування.
"Вимагаємо від російської сторони невідкладно дозволити обстеження Зейтуллаєва українськими лікарями. Україна вимагає від Російської Федерації негайно і без будь-яких додаткових умов звільнити всіх незаконно утримуваних громадян України, припинити практику політичних переслідувань і репресій стосовно наших співвітчизників", – ідеться в заяві.
Згідно з переписом 2001 року, у Криму проживає приблизно 250 тисяч кримських татар. Після окупації Криму в 2014 році, за даними правозахисників, ситуація із правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, особливо кримських татар, які насмілюються відкрито критикувати дії Росії на півострові, заявляли правозахисники з Human Rights Watch.
14 серпня 2017 року літні кримські татари провели пікети в Сімферополі на підтримку Караметова і проти репресій щодо кримських татар.
Караметова затримали 8 серпня біля будівлі "Верховного суду" Криму, де проходили дебати сторін у справі заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Активіст стояв із плакатом із написом "Путін! Аксьонов! Наші діти (Ахтем Чийгоз) – не терористи! Годі обвинувачувати кримських татар!".
8 серпня суд визнав його винним за ст. 20.2 Кодексу про адміністративні правопорушення (порушення порядку проведення одиночних пікетів) і оштрафував на 10 тис. рублів (приблизно 4200 грн), а 9 серпня призначив 76-річному активісту 10 діб адміністративного арешту за "опір співробітникам поліції". 12 серпня суд в окупованому Криму не задовольнив клопотання адвокатів і залишив Караметова під арештом.