МЗС України закликало посилити санкції щодо РФ через вирок фігурантам сімферопольської справи "Хізб ут-Тахрір"
В українському МЗС заявили, що російська окупаційна адміністрація використовує антитерористичне законодавство для прикриття політичних репресій проти представників кримськотатарського народу.
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест Російській Федерації через неправомірний вирок Північно-Кавказького окружного військового суду у справі сімферопольської групи "Хізб ут-Тахрір". Відповідну заяву опубліковано 18 червня на офіційному сайті відомства.
"Так званий суд відкинув аргументи сторони захисту щодо відсутності доказової бази і складу злочину в діях п'яти українських громадян... Розглядаємо це як наочне свідчення повної заангажованості та залежності російської судової системи, а також як черговий приклад застосування російською окупаційною адміністрацією антитерористичного законодавства для прикриття політичних репресій проти представників кримськотатарського народу", – підкреслили у МЗС.
У відомстві закликали міжнародну спільноту засудити неправомірні рішення та посилити політико-дипломатичний і санкційний тиск на державу-агресора з метою припинення Росією порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму, звільнення всіх незаконно утримуваних громадян України у РФ і відновлення територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
Сьогодні Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Теймура Абдуллаєва до 17 років в'язниці, Узеїра Абдуллаєва – до 13 років, Рустема Ісмаїлова – до 14 років, Айдера Саледінова й Еміля Джемаденова – до 12 років.
Ісмаїлову, Абдуллаєву і Джемаденову суд дав на рік більше, ніж просило обвинувачення.
Чоловіків затримали в жовтні 2016 року після обшуків у них удома. Їм висунули обвинувачення за ч. 2 ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ за членство в організації "Хізб ут-Тахрір". У грудні 2018 року їх етапували в СІЗО російського Ростова-на-Дону.
"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, що закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала організацію терористичною у 2003 році, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено. У межах українського законодавства "Хізб ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи та Північної Америки її також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.
Станом на травень 2019 року у "справі кримських мусульман" було позбавлено волі 57 осіб, ідеться у звіті Кримської правозахисної групи.