Начальник департаменту патрульної поліції: У Криму перебували бійці ЗСУ, вони були озброєні. Треба було просто вольове рішення

Євген Жуков: У Криму перебували бійці, вони були озброєні. Треба було просто вольове рішення
Фото: Юрий Бирюков / Facebook

Начальник департаменту патрульної поліції, колишній заступник комбата 79-ї бригади ЗСУ Євген Жуков розповів, що українські військові на кордоні з Кримом у 2014 році були готові атакувати російських окупантів.

На початку російської агресії в Криму армії не вистачило політичного вольового рішення, щоб дати відсіч окупантам. Таку думку в ефірі Skrypin.ua висловив начальник департаменту патрульної поліції Євген Жуков, у минулому командир окремої розвідувальної десантної роти 79-ї бригади ЗСУ, заступник комбата 79-ї бригади.

"У Криму перебували бійці, вони були озброєні. Треба було просто вольове рішення. Треба було просто комусь узяти дрин у руку і сказати: "Ану, хлопчики, давайте вперед"... Ми вже станом на 1 березня стояли під Кримом. Ми вже вирили ешелоновану оборону. Туди вийшов перший батальйон, туди вийшла розвідрота, туди вийшли тилові підрозділи. Ми вже, у принципі, коли літав російський Мі-35 – вертоліт... коли вертоліт уже над нами літав, ми вже розгортали гранатомети і вже цілилися в нього. Льотчики там дуже швидко летіли від нас, бо ми вже були налаштовані виконувати завдання", – розповів він.

Жуков пояснив, що його підрозділу віддали наказ вийти до Криму і чекати наказу на виконання бойового завдання.

"Сказали б іти... Але наказу не було", – зазначив він.

Колишній військовий підкреслив, що відразу зрозумів, що це війна з Росією.

"Перша рота у мене була озброєна. Я людей настроював... Ми вийшли на виконання бойового завдання 1 березня. Та нам перекривали КПП люди: "Куди ви їдете, воювати з Росією не можна. Тра-та-та". І ми проривалися через КПП і виїжджали на БТРах, бо треба було їхати туди. Розвідгрупи мої виходили взагалі туди водою... У Криму я не був, ми стояли на перешийку. Якби йшли росіяни, ми б уже доповідали і стріляли", – підсумував він.

У ніч на 27 лютого 2014 року люди зі зброєю (як пізніше виявилося – російські силовики) захопили будівлі Верховної Ради і Ради міністрів Криму в центральній частині Сімферополя, піднявши над ними прапор Росії. 16 березня в Криму пройшов незаконний референдум, після якого Росія анексувала півострів.

За словами Сергія Пашинського, який під час анексії був в.о. глави Адміністрації Президента, в.о. президента Олександр Турчинов давав команду українським військовим у Криму стріляти по російських військовослужбовцях, але вони так і не виконали наказу. На думку Пашинського, це сталося тому, що багато військових у Криму симпатизували російській владі. "На 70% кримські частини було укомплектовано кримчанами, а ви знаєте настрої в Криму. Вони вважали, що це історична справедливість", – заявляв він.

За словами Турчинова, на початку 2014 року Збройні сили України могли протиставити Росії лише дві батальйонно-тактичні групи. Більшість українських військовослужбовців, співробітників СБУ та МВС, які під час анексії перебували на півострові, за словами Турчинова, зрадила присягу. "Для розуміння ситуації: не зрадили своєї країни з 13 468 солдатів і офіцерів Збройних сил, які перебували в Криму, тільки 3990 (29,6%), із 10 936 працівників МВС – тільки 88 осіб (0,8%), із 1870 прикордонників в Україну повернулося лише 519 (27,7%), із 2240 працівників СБУ – лише 242 (10,8%), із 527 офіцерів і прапорщиків Управління держохорони не зрадило України – 20 осіб (3,8%)", – сказав Турчинов на початку 2017 року.