Полозов: Якщо Україна й міжнародна спільнота не займуть жорсткої позиції в питанні захоплених моряків, Росія просто відправить їх у в'язницю
Питання звільнення захоплених біля Керченської протоки українських моряків лежить суто в політичній площині, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" адвокат Микола Полозов.
Якщо Київ і міжнародна спільнота не займуть жорсткої позиції в питанні захоплених біля Керченської протоки українських моряків, влада Росії відправить їх у в'язницю, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" адвокат Микола Полозов.
"Влада України і світова спільнота називають захоплених моряків військовополоненими. Було б дивно, якби самі вони називали б себе якимись злочинцями. Хоча російське слідство чекає від них саме цього. У такому разі робота слідчих значно полегшилася б. Але є норми міжнародного права – зокрема, третя Женевська конвенція. Згідно з нею, правовий статус українських моряків – військовополонені. Звичайно, питання їх звільнення лежить суто в політичній площині. Якщо вони візьмуть і визнають себе злочинцями, це девальвує будь-які переговори і домовленості. Потрібно виходити з того, що незалежного суду тут немає. І слідство, і суди будуть дотримуватися рішення, яке ухвалять на політичному рівні. Таке ми бачили у справах українських політв'язнів. Тому рішення російського слідства й суду – неважливі. Має значення тільки переговорна позиція України і міжнародної спільноти з владою РФ", – підкреслив Полозов.
Він зазначив, що адвокатам моряків, які перебувають у СІЗО "Лефортово", складно добитися зустрічей зі своїми підзахисними.
"Якщо Україна й міжнародна спільнота не займуть жорсткої позиції в питанні захоплених моряків, Росія просто відправить їх у в'язницю. Наразі 21 із 24 моряків заявив під протокол, що вони – військовополонені, зокрема один поранений – Сорока. Сьогодні тривають слідчі дії з Драчем. Він також заявить про свій статус. І цього тижня заплановано слідчі дії з пораненими моряками Артеменком та Ейдером, під час яких вони також зроблять заяви щодо свого статусу. До Нового року всі наші адвокати зустрінуться з моряками. Тоді вони й оголосять свою узгоджену позицію. У "Лефортово" всього шість слідчих кабінетів. І якщо приходять слідчі, займають приміщення на весь день, то адвокати до своїх підзахисних уже не потрапляють. Тобто потрапити до клієнта досить складно. Адвокатам навіть доводиться кидати жереб – хто в якій черговості піде на зустріч зі своїм підзахисним. Із пораненими ситуація трохи простіша – в СІЗО "Матросская тишина" не такий суворий режим", – сказав адвокат.
За його словами, адвокати українських моряків не стикалися з тиском із російського боку.
"Поки що на адвокатів російське слідство не тисне. Психологічний тиск чинять на українських матросів. Із ними проводили розмови, мета яких – змусити матросів визнати провину. Але адвокати всіх своїх підзахисних проінструктували і пояснили, що не варто піддаватися на такий тиск. Минулого тижня я був у Вашингтоні, США стоять на твердій позиції, що захоплених моряків і кораблі мають повернути Україні. Але тут усе залежить від рішення Кремля. Там хочуть довести справу до суду. Чи буде він відповідати нормам міжнародного права, мені сказати складно", – резюмував Полозов.
25 листопада РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли в Москву. Трьох поранених українців помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово".
Усім морякам висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 (незаконне перетинання кордону) Кримінального кодексу Росії.
США засудили дії Росії, назвавши їх проявом агресії, Євросоюз висловив стурбованість застосуванням сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО та ОБСЄ.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомляла, що затримані РФ українські моряки мають статус військовополонених, який передбачає особливу модель звільнення.
За словами президента РФ Володимира Путіна, про звільнення моряків можна буде говорити після закінчення кримінального провадження.