Правозахисник: Водій дружини Джемілєва виїхав на материкову частину України, він розповість про тортури і знущання у Криму
Під час затримання 28 червня російські силовики погрожували водієві дружини Мустафи Джемілєва Ахтему Мустафаєву, що це не остання зустріч, сказав координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров.
Водій дружини лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва Ахтем Мустафаєв виїхав із окупованого Криму на материкову частину України. Про це "Крим.Реалії" розповів 6 липня координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров, який допомагав забезпечувати виїзд.
У день проведення обшуку в будинку Мустафаєва 28 червня його самого там не було. Однак його знайшли, посадили в машину і натягнули мішок на голову, зазначив правозахисник.
"У машині з мішком на голові його вивезли у відділення ФСБ Росії в Бахчисараї, як він потім зрозумів. Далі з ним "працювали", але це ми так висловлюємося, насправді його били, катували, там відбувалися з ним страшні речі... Потім його вивезли у Сімферополь. Далі були погрози: ти у нас загубишся, із тобою щось трапиться, із родиною, дітьми тощо", – розповів він.
Правозахисник зазначив, що потім російські силовики відпустили Мустафаєва, без документів, які б пояснювали причини затримання. Водночас вони заявили, що це не остання зустріч.
"Він зараз на материковій частині України. Ми допомогли йому виїхати. Він зараз там. Думаю, там він уже вдихнув на повні груди свободу. І далі вже він розповідатиме, що з ним відбувалося, на всіх рівнях, де це доведеться. Далі включаться адвокати, юристи – і по Мустафаєву вестиметься активна робота, щоб показати всьому світу, що тортури і знущання у Криму є", – розповів Джеппаров.
Росія анексувала Крим і Севастополь після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.