Російська сторона передала Україні військові кораблі – МЗС РФ
У міністерстві закордонних справ РФ заявили, що передали захоплені рік тому українські військові кораблі "на відповідальне зберігання" українській стороні тому, що у РФ завершили слідчі дії.
Сьогодні відбулося передавання українській стороні трьох військових кораблів, захоплених російськими силовиками в районі Керченської протоки 25 листопада 2018 року. Про це йдеться в повідомленні міністерства закордонних справ РФ.
"Зазначені кораблі є речовими доказами у кримінальному процесі про незаконний перетин нашого кордону, що триває в Росії. Їх передавання на відповідальне зберігання українській стороні стало можливим у зв'язку з тим, що російські компетентні органи завершили необхідні слідчі дії щодо кораблів, і в тому, щоб вони й надалі були на території РФ, для продовження кримінального процесу немає потреби", – зазначили у МЗС.
У відомстві знову назвали спробу українських кораблів пройти Керченською протокою провокацією і "злочином не тільки проти суверенітету РФ, але й проти українських громадян, яких свідомо наразили на небезпеку й підштовхнули до скоєння правопорушень".
"Російська сторона має намір і надалі жорстко припиняти будь-які провокації поблизу своїх кордонів, зокрема з метою гарантування безпеки судноплавства відповідно до російського законодавства, двосторонніх договорів та інших застосовних норм міжнародного права", – зазначили в заяві.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти Керченською протокою в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, згодом їх заарештували у кримських "судах" і доправили до Москви. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал з морського права, висунувши вимогу як тимчасовий захід зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення сплив 25 червня.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової.
У жовтні міністр закордонних справ України Вадим Пристайко говорив, що найближчим часом Росія поверне Україні військові кораблі. Він розповів, що Україна і РФ взаємодіють із цього питання і процес перемовин наразі "на фінальному етапі".
За даними заступника міністра закордонних справ України Олени Зеркаль, Київ щонайменше сім разів звертався до російської влади з вимогою повернути кораблі.
У Раді Федерації РФ вимагали від України визнати, що дії моряків були провокаційними, для того щоб Москва повернула захоплені кораблі.
15 листопада російська газета "Коммерсантъ", посилаючись на свої джерела, написала, що Росія має намір повернути захоплені українські кораблі до проведення саміту в нормандському форматі. У МЗС РФ заперечували зв'язок між поверненням катерів і буксира і зустріччю "Нормандської четвірки".
17 листопада військові катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу" вивели з Керчі, вони пройшли під Керченським мостом.