Сенцов: Кримчани – це коктейль, який подають у курортному кафе. Дорогий, не дуже якісний, купа всього намішано
Острівний менталітет, прагнення заробляти на приїжджих і фантомні болі за СРСР – такі, на думку колишнього українського політв'язня Олега Сенцова, основні риси населення Криму в пострадянський період.
Особлива кримська ідентичність багато в чому визначала ставлення жителів півострова до його анексії Росією. Про це в інтерв'ю "Українській правді", яке опублікували 17 лютого, розповів колишній український політв'язень, кінорежисер, уродженець Криму Олег Сенцов.
"По-перше, це острівний менталітет – ми самі собою і нам ніхто не потрібен. Це раз. По-друге, це туристичний регіон. Сімферополь – єдине велике місто – не курорт, усі інші великі – курортні. І це, відповідно, накладає відбиток – використання інших людей у плані заробляння грошей. Тобто менталітет курортний, барижний – заробляти на приїжджих, тимчасовий такий. Зараз заробимо, а далі – неважливо", – вважає він.
За його словами, не дуже багато кримчан під час анексії були "упоротими з політичних мотивів", більшість чекала економічних вигод.
"Переважно говорили: "Ти ж розумієш, із Росією буде краще – інвестиції, туристи, усе зайде". Я їм тоді казав: "Подивіться на Абхазію, на Придністров'я, як там узагалі у них, нормально живеться?" – "Ні, у нас буде не так", – переказав Сенцов свої дискусії із земляками шестирічної давності.
Ще одним фактором, що вплинув на розвиток подій 2014-го, кінорежисер вважає виражений "пострадянський менталітет".
"Там усе життя за комуністів голосували дуже сильно. Це що означає? Що пам'ять про Радянський Союз там набагато сильніша. Це фантомний біль за Радянським Союзом, те, що відроджує зараз Росія", – зазначив він.
Крим, на думку Сенцова, є змішаним мультирегіоном.
"Наша ідентичність у нашій різноманітності, виходить. Тобто кримчани дуже різні, такий коктейль, який подають у курортному кафе. Дорогий, не дуже якісний, де намішано купу всього", – резюмував колишній політв'язень.
Сенцова було засуджено у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні в окупованому Криму терористичної спільноти й керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів, двох терористичних актах і підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав. Він відбував ув'язнення в колонії міста Лабитнангі на Крайній Півночі РФ.
7 вересня 2019 року між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, був і Сенцов.