Сенцов: У Росії більшості людей просто байдуже, тому це болото. Я не знаю, чи можливі там якісь зміни
Обмін утримуваними особами між Україною і РФ не означає, що Росія хоче миру, заявив колишній політв'язень Олег Сенцов.
Український режисер, колишній політв'язень Олег Сенцов сумнівається, що за часів президента РФ Володимира Путіна в цій країні можуть відбутися зміни. Таку думку він висловив 10 вересня в Києві під час спільної пресконференції з колишнім політв'язнем Олександром Кольченком, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"2014 року після Майдану в мене було багато відчуттів, просто я бачив, як народ може змінити свою країну, народ може повалити цю владу, хай якою сильною вона здається і залізобетонною. Тому, потрапивши в російську в'язницю, розуміючи, що відбувається в цій країні, і знаючи, мені здавалося, що люди не можуть так жити, не захочуть так жити, це неможливо", – сказав він.
Сенцов підкреслив, що тоді щиро вірив у те, що в Росії можливі зміни.
"Але люди, які давно вже живуть у Росії, кажуть: "Ні, тут нічого не відбувається, це болото". А мені здавалося, що ні. Я пробув там п'ять років. Так, на жаль, це болото. Більшості людей (але зрозуміло, що в мене було спілкування з певним контингентом), більшості однаково, їх це не хвилює, когось залякали яскраво, але таких людей небагато, більшості просто байдуже, тому це болото, і я не знаю, чи можливі якісь зміни. Але ж я знаю, що протести були, і до 14-го року, і після, і ось нещодавно хвиля протестів", – сказав українець.
Він додав, що ніхто не може прогнозувати революцію, після якої президент РФ Володимир Путін "піде на пенсію".
"Звичайно, я краще б його в Гаазі побачив, але, можливо, не вийде, тобто ми не знаємо, що буде далі. Я дуже сподіваюся, що в них щось станеться, і ця країна стане цивілізованішою. Бо люди, які хочуть нормально жити, в Росії теж є, просто їх мало", – підкреслив він.
Сенцов додав, що обмін утримуваними особами між Україною і РФ "не випадковий і не спонтанний".
"Із приходом нової української влади у Росії з'явився шанс перезавантажити відносини. Президент України Володимир Зеленський також робить крок назустріч. Я бачу, що він щиро хоче цей конфлікт розв'язати без втрати інтересів. І це правильно. 100 років переговорів кращі, ніж один день війни. Стосовно того, що РФ хоче миру, – хай скільки вовк вбирається в овечу шкуру, зуби в нього, як і раніше, на місці, не переживайте. Не вірте в це. Я не вірю... РФ захотіла залишитися в європейському суспільстві, а в Україні до влади прийшли нові обличчя і з'явилася можливість почати новий діалог. Це все збіглося, і ось ми тут", – заявив він.
У травні 2014 року в Сімферополі заарештували чотирьох проукраїнських активістів, серед яких – Сенцов і Кольченко. Російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій у Сімферополі.
Сенцова у 2015 році засудили до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років. Верховний суд Росії відмовився розглядати касацію на їхні вироки. Своєї провини Сенцов і Кольченко не визнають.
7 вересня 2019 року між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, – політв'язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, а також захоплені Росією у Керченській протоці 24 моряки.