"Укрнафта" відсудила у Російської Федерації $44,4 млн у міжнародному арбітражі
Арбітражний суд ухвалив рішення стягнути з Російської Федерації на користь "Укрнафти" компенсацію за експропріацію майна компанії в анексованому РФ Криму.
Міжнародний арбітражний суд ухвалив рішення стягнути з Російської Федерації на користь "Укрнафти" $44,4 млн компенсації за експропріацію майна компанії в анексованому РФ Криму, а також понад $3,5 млн арбітражних витрат, повідомила 16 квітня прес-служба "Укрнафти".
У квітні 2014 року, після анексії АР Крим Російською Федерацією, незаконні збройні формування держави-агресора захопили адміністративні приміщення та 16 автозаправних станцій ПАТ "Укрнафта".
Спроби повернути контроль над захопленими адміністративними приміщеннями та АЗС через звернення до окупаційної влади не дали результату.
У жовтні 2014 року "Укрнафта", керуючись положеннями ч. 1 ст. 9 угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом РФ про заохочення і взаємний захист інвестицій, повідомила державу-агресора про порушення прав компанії. У РФ звернення "Укрнафти" проігнорували, після чого українська сторона передала спір до арбітражного суду відповідно до арбітражного регламенту Комісії ООН із права міжнародної торгівлі.
Позов узяли до розгляду навесні 2016 року.
26 червня 2017 року арбітражний суд визнав наявність у нього юрисдикції розглядати спір щодо договору. РФ оскаржила це рішення у Верховному суді Швейцарії, але той у жовтні 2018 року відхилив російський позов.
12 квітня 2019 року арбітражний суд ухвалив рішення стягнути з Російської Федерації на користь ПАТ "Укрнафта" $44 455 012. На суму компенсації, згідно з рішенням арбітражного суду, нараховують відсотки, починаючи з 22 квітня 2014 року. Станом на квітень 2019-го розмір нарахованих відсотків становить понад $5,5 млн.
У компанії зазначають, що позитивного рішення арбітражного суду вдалося досягти за спільного сприяння міноритарних акціонерів "Укрнафти", які допомогли у виборі способу захисту порушених прав і сприяли оплаті арбітражних витрат.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Українські компанії подають у міжнародні інстанції позови про захист інвестицій у Криму. Серед них – НАК "Нафтогаз України", АТ "Ощадбанк", ТОВ "Аеропорт "Бельбек", "ПриватБанк", ТОВ "Лугзор", компанія "Стабіл", ТОВ "Еверест" та інші.