Зеркаль: Упевнена, що росіяни доволі скоро у спосіб, який не буде пов'язаний із рішенням трибуналу, повернуть наших моряків
У Кремлі можуть зробити вигляд, що повернення Україні військовополонених моряків і суден є їхнім власним рішенням, заявила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
Заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль в ефірі "5 каналу" 29 травня висловила думку, що незабаром російська влада звільнить військовополонених українських моряків, однак у властивій їм манері, нібито не посилаючись на рішення Міжнародного трибуналу з морського права.
За словами Зеркаль, рішення трибуналу для України є свідченням власної правоти.
"Ми довели, що РФ не мала жодного права затримувати наші українські судна та українських моряків. Це незаконно, це порушує Міжнародну морську конвенцію, і вони повинні їх негайно звільнити і повернути додому. Це дійсно для нас перемога, особливо з рахунком 19 до 1 (за це рішення проголосувало 19 суддів трибуналу, проти – один. – "ГОРДОН")", – повідомила Зеркаль.
Вона вважає, що Кремль може вдати, що повернення Україні полонених є його власним рішенням.
"Я впевнена, що росіяни доволі скоро у свій спосіб, який ніяк не пов'язаний із рішенням трибуналу, повернуть наших моряків. Вони будуть представляти це як власне рішення, як волю Володимира Володимировича (Путіна), і думаю, що так само, як воно було в іншій справі, яка стосується Greenpeace і корабля, який називається Arctic Sunrise, вони також робили вигляд, що вони не виконують рішення трибуналу. Але вони виконали все і навіть сплатили компенсацію", – підкреслила заступник міністра.
Вона припустила, що таке рішення може бути подано як комплімент новій українській владі.
"Думаю, можливо, що вони так будуть це представляти, але для світу воно вже дуже чітко – є рішення трибуналу, і рішення трибуналу має бути виконано, тим більше, це стосується імунітету військових кораблів, а військові кораблі є у всіх країн Конвенції", – додала Зеркаль.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви. Трьох поранених українців помістили до лікарні слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово". Зараз усіх моряків утримують у "Лефортово".
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки, як військовополонені, мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права, висунувши вимогу як тимчасовий захід зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі.
Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал в Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися до України. Рішення було ухвалено 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
У міністерстві закордонних справ Росії вважають, що міжнародний арбітраж не мав юрисдикції для розгляду інциденту.