Зеркаль заявила, що по суті справу про захоплення українських військових моряків буде розглядати окремий арбітраж
Сьогоднішнє рішення Міжнародного трибуналу з морського права, яке зобов'язує РФ звільнити військовополонених українців і три військові кораблі, є суттєвою перемогою для України, проте для розгляду справи із захопленням по суті буде створено окремий арбітраж, повідомила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
Справу про імунітети захоплених російськими силовиками українських кораблів і військових моряків по суті буде розглядати окремий арбітраж, це може бути тривалим процесом. Про це журналістам у Гамбурзі повідомила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, пише "Інтерфакс-Україна".
"По суті справу будуть розглядати не в цьому суді. Буде створено окремий арбітраж на підставі додатка 7 до Конвенції [ООН із морського права]. Це триватиме роками", – зазначила Зеркаль.
Вона назвала сьогоднішнє рішення Міжнародного трибуналу з морського права, яке зобов'язує РФ звільнити військовополонених, суттєвою перемогою для України.
"Основне, що ми сьогодні отримали, – це питання звільнення наших моряків, наших кораблів і те, що трибунал визнав, що у них є юрисдикція, те, що трибунал визнав, що застережень Російська Федерація щодо військової активності не застосовує, і що є терміновість для забезпечення ухвалення цього рішення", – підкреслила Зеркаль.
За її словами, трибунал не дає Росії вказівок, як вона має закрити справи і відпустити полонених.
"Протягом місяця вони повинні відзвітувати перед трибуналом, як і ми, щодо того, як вони виконали наказ суду", – зазначила заступниця глави МЗС.
Відповідаючи на запитання про можливі заходи у разі, якщо Росія не виконає рішення, Зеркаль сказала: "Є санкції. Є міжнародна спільнота, яка може застосовувати тиск до країн, що не виконують рішень трибуналу".
Вона додала, що рішення суду дуже чітке, "навіть чіткіше, ніж ми сподівалися".
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Трьох поранених українців помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доставили в СІЗО "Лефортово". Зараз усі моряки перебувають у "Лефортово".
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН з прав людини заявили, що українські моряки як військовополонені мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі.
Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі "Нікополь", "Бердянськ" та "Яни Капу", а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення було ухвалено 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.