45% українців вважають, що Кримська платформа ніяк не вплине на повернення Криму Україні – опитування
45,4% українців вважають, що Кримська платформа не матиме жодного практичного впливу на повернення окупованого Росією Криму Україні. Про це свідчать опубліковані 28 вересня результати опитування центру SOCIS.
Водночас 19,8% опитаних думають, що ця ініціатива наближає деокупацію українського півострова.
9,2% респондентів упевнені, що старт Кримської платформи тільки ускладнить повернення Криму.
Ще 24,7% українців вагалися з відповіддю.
Опитування проводили із 16-го до 21 вересня серед громадян віком від 18 років по всій Україні, окрім не підконтрольних українській владі територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Усього опитано 2000 респондентів методом телефонного інтерв'ю з використанням планшетів. Статистична похибка вибірки: 2,4%.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської співпраці, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.
На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.
У МЗС РФ назвали Кримську платформу "безперспективною русофобською акцією" і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".
Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна із країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що в Києві "реакцією російської сторони задоволені".
Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.