Джелялов про затриманих у "справі про вимагання" в окупованому Криму: Ми маємо запобігти їх убивству
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов заявив, що окупаційна влада поставила під загрозу життя затриманих 23 листопада активістів Бекіра Дегерменджі й Асана Чапуха.
Дії російської окупаційної влади у Криму щодо затриманих у Сімферополі 23 листопада активістів Бекіра Дегерменджі й Асана Чапуха є "замахом на життя цих людей". Про це заявив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов у коментарі виданню "Крим.Реалії".
"Їхні життя в небезпеці, особливо Дегерменджі. У Чапуха ситуація трошки легша, але його здоров'ю існує реальна загроза. Ми просто повинні сьогодні запобігти їх убивству", – підкреслив він.
Джелялов закликав міжнародні правозахисні організації та президентів України і РФ відреагувати на арешт Чапуха і Дегерменджі.
"Їхні стани здоров'я ні для кого не були секретом, тому адвокати із самого початку вимагали, щоб їм призначили домашній арешт. Це максимум. Я вже не кажу про те, що вся ця справа "висмоктана з пальця". Дії влади, конкретних посадових осіб, а саме слідчого, який клопотав про арешт, і судді, який ухвалював це рішення, розцінюю як замах на життя цих людей" – підсумував він.
23 листопада російські силовики затримали п'ятьох кримських татар у справі про вимагання у громадянина Туреччини $7 тис. Активіста Куртсеїта Абдуллаєва відпустили того самого дня.
Під час затримання стало погано ветерану національного руху кримських татар Веджіє Кашці, вона померла в машині швидкої допомоги дорогою в лікарню. 24 листопада Кашку поховали в селищі Новокленове Білогірського району. Прокуратура Автономної Республіки Крим розслідує смерть Кашки як умисне вбивство.
25 листопада Дегерменджі, Руслана Трубача, Чапуха і Кязіма Аметова заарештували до 15 січня 2018 року. Сьогодні адвокат Едем Семедляєв повідомив, що Дегерменджі потрапив у реанімацію. Правозахисники стверджують, що непритомного Дегерменджі тримають у наручниках. 65-річний Чапух пережив у СІЗО мікроінсульт.
Після анексії Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася.
Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли правозахисники з Human Rights Watch. У квітні 2016 року міністерство юстиції РФ внесло Меджліс кримськотатарського народу до переліку заборонених організацій.