Путін просив Ердогана, щоб Туреччина не брала участі у саміті Кримської платформи, Ердоган йому відповів – Джемілєв

У серпні Путін та Ердоган зустрічалися в Сочі
Фото: ЕРА

Росія намагалася стати на заваді проведенню 23 серпня другого саміту Кримської платформи. Про це лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв повідомив проєкту "Крим.Реалії" в інтерв'ю, яке було опубліковано 27 серпня.

"Росія якими тільки методами не намагалася відмовити всіх, аж до шантажу та погроз. Мені розповідали, що [президент Росії Володимир] Путін казав [президенту Туреччини Реджепу] Ердогану: мовляв, відкриємо потік туристів, розширимо торгівлю, аби тільки Туреччина не брала участі в саміті. А Ердоган каже: там-таки [у Криму] мої родичі живуть; я потім скажу їм, що обміняв їх на туристів? І потім, Україна наш сусід, а за Кораном сусіди повинні одне одному допомагати, сказав він. І цього разу він сам виступив із гарною промовою", – сказав Джемілєв.

Він зазначив, що "дуже задоволений" самітом Кримської платформи.

"На ньому ще планували бути присутніми такі країни, як Нігер та Республіка Конго, але в останній момент щось сталося. Планувала ще брати участь Гана, потім вони сказали, що з технічних причин не зможуть, але приєднуються до підсумкового документа, який буде ухвалено", – пояснив Джемілєв.

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну та окупувала частину Херсонської (включно з обласним центром Херсон), Запорізької, Миколаївської, Харківської областей, а також нові території Донецької та Луганської областей (ще частину РФ захопила 2014 року).

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій. На саміті було ухвалено декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії стосовно окупованого Криму. Вона відкрита для підписання іншими країнами, зазначав Зеленський.

23 серпня 2022 року відбувся другий саміт Кримської платформи. В Офісі президента повідомили, що в ньому взяло участь майже 60 делегацій. Зокрема, цього року долучилися лідери "Великої сімки", представники Африканського континенту та країн Латинської Америки.

Учасники Кримської платформи засудили використання Росією Криму та українських територіальних вод для ведення війни проти України, висловили готовність приєднатися до нових санкцій проти Росії, закликали РФ негайно звільнити першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова й усіх незаконно утримуваних українців, а також засудили захоплення РФ українських портів у Чорному й Азовському морях та спроби Росії торгувати вкраденим в України зерном і металом.

Контекст:

Туреччина активно пропонує послуги посередника у переговорах між Україною і Росією та надає дипломатичну підтримку. Ердоган пропонував організувати зустріч Путіна та президента України Володимира Зеленського у мирних переговорах ще в листопаді 2021 року, на тлі стягування російських військ до кордону з Україною.

Туреччина, яка входить у НАТО, на тлі вторгнення РФ в Україну заявляла про підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. Водночас Туреччина не приєдналася до західних санкцій проти Росії. Ба більше, країна збільшує економічну співпрацю з Росією. Від початку військового вторгнення в Україну Туреччина подвоїла імпорт російської нафти.

Ердоган і Путін особисто зустрічалися 19 липня в Тегерані (Іран) і 5 серпня в Сочі (РФ). За даними народного депутата Олексія Гончаренка, Ердоган за підсумками цих зустрічей під час візиту до України 18 серпня та зустрічі із Зеленським передав українській владі пропозицію Путіна про проведення переговорів.

23 серпня Ердоган знову запевнив, що Туреччина й далі докладатиме зусиль для організації зустрічі Путіна і Зеленського.