Екс-керівник Міноборони Тенюх розповів, що у 2014 році віддав наказ тримати в Криму "жорстку оборону"

Тенюх: Ми виграли дуже великий період часу – майже до 25 березня
Фото: svoboda.org

Колишній в.о. міністра оборони України Ігор Тенюх розповів суду у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича, що під час анексії Криму Збройні сили України були приведені в повну бойову готовність.

На початку анексії Криму на півострові було достатньо українських військовослужбовців, готових захищати Крим. Про це колишній виконувач обов'язків міністра оборони України Ігор Тенюх заявив сьогодні на засіданні Оболонського райсуду Києва, який розглядає справу про держзраду екс-президента України Віктора Януковича, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

Запитання про події у Криму у 2014 році Тенюху, який є свідком у справі Януковича, поставив адвокат екс-президента Віталій Сердюк.

"Одне з перших завдань, які я поставив на початку березня, було тримати жорстку оборону, не допускати захоплення військових частин, щоб у нас був час привести Збройні сили [в готовність] і до ухвалення політичним керівництвом рішення про застосування Збройних сил. Завдяки цим бійцям ми виграли дуже великий період часу – майже до 25 березня, коли ми розгорнули Збройні сили", – розповів Тенюх у суді.

За його словами, Збройні сили України були приведені в повну бойову готовність.

Тенюх виконував обов'язки міністра оборони України з 27 лютого до 25 березня 2014 року. Командував Військово-морськими силами України з 2006-го до 2010 року.

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

За словами Сергія Пашинського, який під час анексії був в.о. голови Адміністрації Президента, тодішній в.о. президента України Олександр Турчинов давав команду українським військовим у Криму стріляти по російських військовослужбовцях, але вони так і не виконали наказу. На думку Пашинського, це сталося тому, що багато військових у Криму симпатизувало російській владі. "На 70% кримські частини було укомплектовано кримчанами, а ви знаєте настрої у Криму. Вони вважали, що це історична справедливість", – заявляв він.

За словами Турчинова, на початку 2014 року Збройні сили України могли протиставити Росії лише дві батальйонно-тактичні групи. Більшість українських військовослужбовців, співробітників СБУ та МВС, які під час анексії перебували на півострові, за словами Турчинова, зрадили присягу. "Для розуміння ситуації: не зрадили свою країну із 13 468 солдатів і офіцерів Збройних сил, що перебували у Криму, тільки 3990 (29,6%), із 10 936 працівників МВС – тільки 88 осіб (0,8%), зі 1870 прикордонників в Україну повернулося лише 519 (27,7%), із 2240 працівників СБУ – лише 242 (10,8%), із 527 офіцерів і прапорщиків Управління держохорони не зрадило Україну 20 осіб (3,8%)", – сказав Турчинов на початку 2017 року.