"ФСБшники вийшли на зв'язок". Українські військові розповіли про провокаційні дії росіян в Азовському морі
Інцидент стався, коли малі броньовані артилерійські катери (МБАК) "Вишгород" та "Аккерман" прямували в район стрільб, попутно відпрацьовуючи етапи бойової підготовки. Про навчання російську сторону попередили заздалегідь.
"З'явилися російські кораблі. Екіпажі [МБАК] розуміли, що ці тактичні навчання також не обійдуться без провокацій із боку кораблів берегової охорони ФСБ Російської Федерації. [...] Щоб ускладнити ФСБшникам прослуховування переговорів між кораблями, українські моряки переходять на міжнародний стандарт радіообміну", – ідеться в повідомленні.
Українські військові стверджують, що ця ситуація для російських військових проблемна у зв'язку з тим, що вони переважно не знають англійської мови і протоколів та сигналів системи Media Transfer Protocol.
"У заявлений район проведення стрільб росіяни відправили три кораблі ФСБ для спостереження за діями українців. Один із них діяв досить провокативно: вийшов прямо на курс катерів ВМС України, намагаючись змусити маневрувати й відхилитися від курсу, ігнорував усі попередження командира катера. Проте згодом, побачивши, що українські артилерійські катери стрімко наближаються, ФСБшники вийшли на зв’язок і передали по рації, що зрозуміли попередження та виконають вимогу покинути район проведення навчань", – розповіли в АрміяInform.
Українські військові зазначили, що "ворожий корабель відійшов на безпечну відстань і продовжив спостереження" за тим, як 10 українських катерів відпрацьовують епізоди морського бою з надводними кораблями й артилерійські стрільби з бойових модулів калібру 30 мм.
Контекст:
Навесні 2014 року Росія окупувала Крим після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Після цього Росія почала нарощувати військові сили в Азовському і Чорному морях.
Колишній міністр оборони України, експрем'єр-міністр і колишній секретар Ради нацбезпеки і оборони Євген Марчук у квітні зазначав, що на частині узбережжя Азовського моря, яка залишилася під контролем України, є "приблизно сім десантно небезпечних місць".