"Ганебне рішення окупанта". МЗС України вимагає скасування вироку сімом кримчанам у справі "Хізб ут-Тахрір"
Російська Федерація має скасувати рішення суду і негайно звільнити Марлена Асанова, Мемета Белялова, Сервера Зекір'яєва, Тімура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Сейрана Салієва та Едема Смаїлова, засуджених до тривалого ув'язнення у справі "другої бахчисарайської групи "Хізб ут-Тахрір". Про це йдеться в коментарі українського МЗС.
Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест через неправомірне рішення Північно-Кавказького окружного військового суду Російської Федерації, який ухвалив суворі вироки фігурантам "другої бахчисарайської групи "Хізб ут-Тахрір". Про це йдеться в коментарі, опублікованому на сайті МЗС 16 вересня.
"Жахливі терміни ув’язнення за відверто сфабрикованими обвинуваченнями у терористичній діяльності є яскравим свідченням того, як держава-окупант активно використовує своє антитерористичне законодавство для маскування системних політичних репресій та релігійної дискримінації, спрямованих проти представників кримськотатарського народу з метою залякування та придушення будь-яких нелояльних громадянських рухів та ініціатив на тимчасово окупованому півострові Крим", – заявили в міністерстві.
Російська Федерація має скасувати рішення суду і негайно звільнити Марлена Асанова, Мемета Белялова, Сервера Зекір'яєва, Тімура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Сейрана Салієва та Едема Смаїлова, а також інших незаконно утримуваних нею громадян України, наголосило зовнішньополітичне відомство України.
"Закликаємо міжнародне співтовариство відреагувати на таке ганебне рішення держави-окупанта, категорично засудити застосування РФ неправомірної практики судових переслідувань інакодумства, вимагати припинення Росією порушення норм міжнародного права, включаючи гуманітарне і права прав людини, на окупованих нею територіях України, продовжити активну діяльність на захист прав та свобод мешканців Кримського півострова з використанням як національних, так і міжнародних механізмів, та посилити тиск на РФ, у тому числі санкційний", – ідеться в коментарі.
16 вересня семеро кримських татар, яких у РФ обвинуватили в екстремізмі, дістали максимальні строки покарання в колонії суворого режиму: Асанов – 19 років, Белялов – 18 років, Мустафаєв – 14 років, Смаїлов – 13 років, Салієв – 16 років, Ібрагімов – 17 років, Зекір'яєв – 13 років. Восьмого учасника "другої бахчисарайської групи "Хізб ут-Тахрір" Ернеса Аметова визнали невинуватим, повідомив проєкт "Ґрати".
У жовтні 2017 року в Бахчисараї затримали кримських татар Ібрагімова, Асанова, Белялова, Салієва, Зекір'ява й Аметова. У травні 2018 року в межах тієї самої справи затримали й заарештували Смаїлова і Мустафаєва. Усі вони – активісти організації "Кримська солідарність" – об'єднання адвокатів, родичів політв'язнів та активістів, яке допомагає кримчанам, що зазнали переслідувань за політичними або релігійними мотивами.
Затриманих обвинуватили в участі в "Хізб ут-Тахрір" – міжнародній ісламській політичній організації, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною 2003 року, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено. У межах українського законодавства "Хізб ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи та Північної Америки її також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.
Усі підсудні відкидають обвинувачення в тероризмі і стверджують, що їх переслідують за політичними та релігійними мотивами.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.