Генпрокуратура підписала повідомлення про підозру Сталіну і Берії в депортації кримських татар у 1944 році
У межах розслідування кримінального провадження за фактом насильницького переселення кримськотатарського народу як свідків і потерпілих було допитано 63 людини, повідомила прес-секретар генерального прокурора України Лариса Сарган.
18 травня начальник відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури та підтримання державного обвинувачення Автономної Республіки Крим Світлана Блудова підписала повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення лідеру радянської держави Йосипу Сталіну і народному комісару внутрішніх справ СРСР Лаврентію Берії як організаторам геноциду кримськотатарського народу в 1944 році. Про це повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко у Facebook.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко назвал цю подію актом історичної справедливості.
"Сьогодні прокурор у провадженні підписала підозру Сталіну та Берії, як організаторам геноциду кримсько-татарського народу в 1944 році. І це не тільки акт історичної справедливості. Попереду – пошук і притягнення до відповідальності ще живих виконавців злочинних наказів. Історія нічому не вчить, вона лише карає тих, хто не вчить її уроків", – написав він у Facebook.
Сарган підкреслила, що специфікою цього кримінального провадження є той факт, що з моменту скоєння злочину минуло 73 роки.
"Проте з метою відновлення історичної справедливості в найкоротші строки, слідчими прокуратури докладалися максимальні зусилля для здобуття незаперечних доказів вини радянської влади. Це тільки початок", – підсумувала вона.
11 травня 1944 року Йосиф Сталін підписав постанову про виселення всіх кримських татар із території Криму. Обґрунтування депортації було підготовлено в окремій доповідній записці Лаврентія Берії.
Велика частина з них була виселена до Узбекистану. Повертатися в Крим кримські татари почали після 1990 року.
12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом, а день, коли вона почалася, – 18 травня – проголосила Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 11 травня 2016 року український парламент ухвалив звернення до ООН, Європейського парламенту, ПАРЄ, Парламентської асамблеї ОБСЄ, світових лідерів і всіх членів міжнародної спільноти із закликом визнати депортацію кримських татар геноцидом.