ГПУ повідомила про підозру голову Конституційного суду РФ і ще 18 суддів у пособництві анексії Криму
Без визнання суддями Конституційного суду Росії "Договору про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб'єктів", який є нікчемним із правової точки зору, окупація Криму була б неможливою, заявив генеральний прокурор Юрій Луценко.
Головна військова прокуратура продовжує досудове розслідування за фактом ведення представниками влади та збройних сил Росії агресивної війни проти України, а також вчинення інших злочинів, які призвели до окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, повідомив 12 березня у Facebook генеральний прокурор України Юрій Луценко.
"На підставі зібраних доказів 1 березня 2018 року складено повідомлення про підозру голові і 18 суддям Конституційного суду Російської Федерації у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 Кримінального кодексу України (пособництво в умисних діях, вчинених із метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, представниками влади, за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки)", – заявив генпрокурор.
За його словами, 18 березня 2014 року в Москві за участю президента РФ Володимира Путіна і самопроголошених представників так званої влади Криму Сергія Аксьонова, Володимира Константинова, Олексія Чалого "було підписано "Договір про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб'єктів", який є нікчемним із правової точки зору".
"Уже наступного дня, 19 березня 2014 року, судді КС РФ, діючи за попередньою змовою групою із представниками влади і збройних сил РФ, як пособники у здійсненні останніми посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, грубо знехтувавши порядком розгляду та вимогами російського законодавства і міжнародних зобов'язань Російської Федерації, одноголосно визнали, що нібито відповідає Конституції РФ нікчемний "договір" між Російською Федерацією і так званою республікою Крим про прийняття до складу РФ цього квазіутворення", – продовжив Луценко.
Він додав, що відразу після вчинення зазначеного злочину у своєму інтерв'ю сам голова КС РФ Валерій Зорькін заявив, що "фактично судді виготовили кінцевий документ упродовж двох годин, що є безпрецедентним випадком для вищої юридичної інстанції Росії", водночас поспіх із ухваленням рішення "диктували події" та "прохання президента".
"Таким чином, штучна легітимізація керівництвом Російської Федерації окупації частини території України – Автономної Республіки Крим і міста Севастополь – була б неможливою без указаного незаконного рішення суддів Конституційного суду РФ", – повідомив генпрокурор. Він додав, що окупація Криму призвела до збитків для України в розмірі понад 1 трлн грн.
Луценко заявив, що 6 березня 2018 року за допомогою міжнародної кур'єрської служби доставки й електронної пошти за місцем роботи підозрюваних було надіслано письмові повідомлення про підозру, а також повістки про виклик для проведення слідчих дій на 13 і 19 березня 2018 року.
"У разі нез'явлення до Головної військової прокуратури у визначений строк без поважних причин підозрюваних буде оголошено в розшук та скеровано до суду клопотання про надання дозволу на їх затримання з метою доставки в суд для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою", – заявив Луценко.
Росія анексувала Крим і Севастополь після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.