Імовірність війни в Чорному морі цього року становить 70–80% – головний редактор BlackSeaNews
Наприкінці вересня і в жовтні співпаде низка факторів, які може використовувати Росія для початку збройної агресії в Чорноморському регіоні. Таку думку висловив головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко.
Росія здатна розпочати масштабні військові дії в Чорному морі у другій половині 2020 року. Таку думку під час круглого столу на тему "Виклики й загрози Чорноморського регіону" 31 липня висловив головний редактор BlackSeaNews, координатор Морської експертної платформи Андрій Клименко, повідомляє "Укрінформ".
"Ми оцінюємо вірогідність війни в цьому році, за нашими відчуттями, на Чорному морі близько 70–80%, у всякому разі – більше 50%. Терміни, коли це буде: кінець вересня – жовтень, коли збігається цілий ряд факторів", – прогнозує він.
Такими факторами, на його думку, стануть концентрація військових сил РФ у Чорноморському регіоні під час навчань "Кавказ 2020" та місцеві вибори в Україні.
"Ми побачимо, як на цих місцевих виборах проросійські сили в Україні, які все ще існують, будуть розхитувати ситуацію в окремих місцевих громадах, а ці місцеві громади у нас – усе узбережжя Азовського та Чорного морів, і звідти будуть кричати й вимагати допомоги від [президента Росії Володимира] Путіна", – вважає Клименко.
Він скептично ставиться до заяв українського військового керівництва про те, що склад військового угруповання Росії у Криму наразі є недостатнім для атаки на Україну.
"Після того, як з'явилося залізничне сполучення Керченським мостом, ця ситуація може змінитися протягом декількох днів шляхом перекидання залізницею на північ Криму до Джанкою, до Армянська, до Красноперекопська", – сказав журналіст.
За його словами, стратегія України повинна полягати в тому, щоб звернутися до США і НАТО із проханням "прикрити" цей регіон на кілька років, доки не буде сформовано ВМС України, сили ППО і створено ракетний щит країни. Також терміново необхідно створювати військово-морську місію під егідою ЄС і НАТО для патрулювання в Чорному морі, вважає експерт.
У червні 2020 року колишній командувач сухопутних сил США в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес висловлював припущення, що у вересні, коли проводитимуть масштабні військові навчання "Кавказ 2020", Росія може вторгнутися в Херсонську область для вирішення проблеми з водопостачанням окупованого Криму.
На початку липня командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа заявив, що російські війська можуть спробувати захопити частину Херсонської області і українська сторона готується до цього.
Командувач Об'єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв сказав, що Неїжпапа перебільшив імовірність загрози вторгнення російських військ, і припустив, що такі заяви спричинені недосвідченістю контрадмірала. Наєв зазначив, що наразі українська сторона не бачить безпосередньої загрози вторгнення російських військ із боку Криму, але Україна розглядає сценарій, за якого РФ розпочне наступ відразу на декількох ділянках, і завдання української армії – стримати агресора.
Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков назвав інформацію про ймовірне вторгнення РФ на південь України "абсолютною дурістю" і "нагнітанням антиросійської істерії".
26 липня Путін у телефонній розмові із президентом України Володимиром Зеленським охарактеризував ухвалену Верховною Радою постанову про проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року як таку, що суперечить Мінським угодам і ставить під загрозу перспективи врегулювання.