ЄС і далі допомагатиме Україні, скільки буде необхідно – фон дер Ляєн на саміті Кримської платформи

Урсула фон дер Ляєн запевнила, що Європа підтримуватиме Україну
Фото: EPA
Європа ніколи не визнає Крим територією Росії. Про це глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила 23 серпня під час виступу через відеозв'язок на другому саміті Кримської платформи. Трансляцію заходу вели на YouTube-каналі платформи.

"У лютому – березні 2014 року Росія анексувала Кримський півострів. Це грубе порушення територіальної цілісності України та міжнародного права стало свідченням спроб Росії позбавити Україну свободи. Це була реакція на Революцію гідності в Україні, коли сміливі українці вимагали свободи, правосуддя й права вибирати своє майбутнє, пов'язане з Європою. Відтоді Крим використовували не лише як російську військову база, а й для випробування жорстких методів, які зараз Росія застосовує в інших окупованих регіонах. Ви знаєте, що ми ніколи не визнаємо незаконної анексії Криму Росією", – сказала фон дер Ляєн.

Вона зазначила, що в Європі дуже стурбовані порушеннями прав людини в Криму, зникненнями, тортурами, вбивствами, переслідуванням кримськотатарського народу, переслідуванням журналістів та правозахисників. Фон дер Ляєн пообіцяла, що європейська спільнота разом працюватиме над тим, щоб виявити ці порушення, а також притягнути винних до відповідальності, а також допоможе протистояти Росії.

"Ми залишалися з вами в цій боротьбі від початку. Ми збільшили нашу допомогу – військову та гуманітарну. Ми прийняли понад 7,5 млн біженців. Наші санкції підривають військову машину та економіку Росії. Наша солідарність дозволила експортувати понад 10 млн тонн зерна з України. Ми й далі допомагатимемо з експортом зерна, яке застрягло в українських портах через цинічну блокаду цих портів Росією. ЄС і далі  допомагатиме Україні стільки, скільки це буде потрібно. Путін хотів позбавити Україну незалежності та яскравого майбутнього, але сталося по-іншому. Україна не лише відзначає 31-шу річницю незалежності, а й стала кандидатом на вступ до Євросоюзу. Наші народи ще ніколи не були такі близькі. Наші зобов'язання перед Україною ніколи не були такими сильними", – заявила Урсула фон дер Ляєн.

Контекст:

Росія окупувала Кримський півострів після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Росії не визнають Україна та більшість країн світу. Після окупації РФ перетворила Крим на військову базу.

24 лютого 2022 року Росія відкрито вторглася на материкову Україну, зокрема з території півострова. Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених з 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.

Кримська платформа – консультативний та координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій. Другий саміт Кримської платформи відкрили 23 серпня 2022 року – напередодні Дня Незалежності України.