Кабмін передав Кафедральний собор Володимира та Ольги в окупованому Сімферополі у держвласність України
У Кабміні зазначили, що рішення дає можливість захистити порушені права громади Православної церкви України на Кримському півострові. Собор передадуть у безоплатне користування Кримської єпархії ПЦУ, а після деокупації півострова – повернуть у власність церкви.
Рішення було ухвалене на виконання постанови Верховної Ради України "Про деякі питання захисту права на свободу світогляду і віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) і збереження приміщення Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги". Вона була ініційована і розроблена Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
"Постанова стала відповіддю на дії окупаційної влади РФ щодо "передання" вказаного майнового комплексу у власність її незаконних органів", – повідомили у пресслужбі.
Контекст:
У березні 2019 року "міністерство майнових і земельних відносин Криму" подало позов із вимогою дострокового розірвання договору оренди будівлі, де розташований єдиний у Сімферополі храм ПЦУ – собор Володимира та Ольги. 28 червня "арбітражний суд" окупованого півострова задовольнив позов влади. У липні митрополит Сімферопольський та Кримський ПЦУ Климент розповідав, що майно храму "розграбували і поламали". Єпархія просила апеляційний "суд" скасувати рішення першої інстанції
У листопаді 2019 року підконтрольний Росії Євпаторійський міський "суд" зобов'язав ПЦУ знести храм у Євпаторії. Представництво президента України в АР Крим засудило цю постанову.
У квітні 2020 року у МЗС України зазначали, що окупаційна влада у Криму продовжує систематичні переслідування релігійних громад ПЦУ на території півострова.
4 серпня Верховний суд РФ відмовився переглянути рішення про виселення громади ПЦУ з кафедрального собору в окупованому Сімферополі. Представництво президента України в Криму засудило це рішення.
28 серпня Климент заявив, що звернувся по захист до Європейського суду з прав людини.
ЄСПЛ відмовив у термінових заходах у справах, що стосуються ПЦУ в анексованому Криму.