Карпачова: Одержали принципову згоду на вивезення поранених українських моряків із "Лефортово" в цивільні медустанови G

Карпачова: Наші моряки добре тримаються
Фото прес-служби Ніни Карпачової

Проблеми зі здоров'ям є у кожного з трьох поранених українських моряків, утримуваних у "Лефортово". Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказала віце-президент Європейського інституту омбудсмена Ніна Карпачова.

Віце-президент Європейського інституту омбудсмена Ніна Карпачова у коментарі виданню "ГОРДОН" повідомила про згоду російської сторони на переведення поранених українських моряків із СІЗО "Лефортово" в цивільні медичні установи Москви.

"Учора я змогла потрапити в "Лефортово" до поранених моряків. Жоден із них досі не зміг телефоном поговорити з рідними. Василь Сорока дев'ять разів звертався до слідчого, інші – по три. Намагаємося розібратися, чому їм не дають права на телефонний дзвінок. Водночас нам вдалося переконати російську сторону, що наших моряків потрібно обстежити за межами СІЗО. А за необхідності пролікувати. Звичайно, ми хотіли б забрати їх додому, але з керівництвом "Лефортово" таких питань не вирішують. Хоча ми одержали від них принципову згоду на вивезення поранених моряків із "Лефортово". До обіду всі документи передадуть в управління охорони здоров'я Москви. І там уже вирішуватимуть, у яких профільних громадських установах є обладнання, яке дасть змогу провести об'єктивне обстеження моряків. Те саме стосується і реабілітації, якщо в ній буде потреба", – зазначила Карпачова.

Вона підкреслила, що в усіх трьох поранених моряків залишаються проблеми зі здоров'ям.

"Можу відразу сказати, що, зустрівшись із хлопцями в камерах, ми побачили: проблеми зі здоров'ям є в кожного з них. У Сороки вже два з половиною місяці рука опухла. В Андрія Ейдера проблеми з ногами, він навіть сісти не може. До того ж, в епікризі під час виписування з "Матросской тишины" зробили помилку – написали, що в нього гепатит В. 4 грудня в нього взяли аналізи для підтвердження цього діагнозу. Дослідження проводив Московський міський центр профілактики та боротьби зі СНІД. Результат щодо гепатиту В і С – негативний. За три місяці для контролю зроблять повторний аналіз. Не кращі справи і в Андрія Артеменка. У нього погіршується зір на одне око. Причому, незважаючи на сильний біль, він намагається читати. Наші моряки добре тримаються. Ставлення до них гуманне. Однак у Артеменка й Ейдера чомусь порожні холодильники. Сьогодні ми спробуємо вирішити це питання", – підсумувала Карпачова.

25 листопада 2018 року РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.

Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли в Москву. Трьох поранених українців помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово".

Усім морякам висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх.

11 січня 2019 року український омбудсмен Людмила Денісова заявила, що пораненим українським морякам не надають медичної допомоги з початку року.

27 січня російська журналістка Вікторія Івлєва з'ясувала, що поранених українських моряків перевели з тюремної лікарні СІЗО "Матросская тишина" в "Лефортово".