МЗС у річницю спроби анексії Росією Криму: Звільнення усіх тимчасово окупованих територій обов'язково відбудеться. Це лише справа часу

У МЗС нагадали, що Путіна розшукує міжнародне правосуддя за скоєння воєнних злочинів
Фото: depositphotos.com
Україна звільнить усі окуповані Росією українські території. Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України, присвяченій дев'ятій річниці незаконного референдуму, який РФ провела в окупованому Криму.

"16 березня виповнилося дев'ять років із моменту проведення Росією фейкового референдуму про статус Криму та 18 березня – із дня спроби незаконної анексії, коли були підписані так звані угоди про приєднання Криму до Російської Федерації", – нагадали у МЗС.

У відомстві зазначили, що у Крим сьогодні приїхав президент РФ Володимир Путін, якого розшукує міжнародне правосуддя за скоєння воєнних злочинів.

"Уже дев'ять років поспіль Кримський півострів потерпає від злочинного режиму Кремля, який перетворив його на військовий форпост, зону несвободи та утисків, агресії та терору проти всього й усіх, хто знайшов у собі сміливість чинити опір і відстоювати свої демократичні права та цінності. Це зрежисоване Кремлем "дійство" під прицілом автоматів суперечило Конституції і законам України, грубо порушило норми міжнародного права та не було визнано міжнародною спільнотою",  ідеться у заяві.

У МЗС нагадали, що у вересні 2022 року РФ "як під кальку повторила цей трюк, організувавши аналогічне пропагандистське дійство під назвою "референдуми" на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей України".

"Як у 2014 році, так і у 2022 році вистава з "референдумами" не несе жодних наслідків для адміністративно-територіального устрою та міжнародно визнаних кордонів України. Більшість територій, на яких вони були проведені у 2022 році, уже звільнено Збройними силами України. Звільнення усіх інших тимчасово окупованих територій теж обов'язково відбудеться. Це лише справа часу", – наголосили у відомстві.

У заяві йдеться, що Україна "високо цінує чітку та незмінну підтримку з боку міжнародної спільноти", зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи, стосовно суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, яку закріплено в резолюціях Генасамблеї ООН, рішеннях інших міжнародних та регіональних організацій.

"Висловлюємо вдячність за готовність наших міжнародних партнерів неухильно йти до повної деокупації усіх тимчасово окупованих територій України, включаючи АР Крим та Севастополь. Продовжимо докладати максимальних зусиль для покарання Росії та її керівництва за злочин агресії, воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид в Україні", – додали у відомстві.

Контекст:

РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частину Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.

У квітні сили оборони України вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частину Херсонської, Миколаївської і Харківської областей.

Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму.

Ще в листопаді 2022 року в українській розвідці наголошували, що російські військові готуються до активної оборони тимчасово окупованого Криму – створюють оборонну смугу як на лівому березі Дніпра у Херсонській області, так і на адміністративному кордоні з Кримом, на півночі півострова.

Окупанти також частково мінують берегову лінію Криму, щоб не допустити висадження українського десанту, додали у ГУР. Окрім того, росіяни й далі встановлюють протитанкові бетонні піраміди, щоб зупинити рух важкої техніки.

У березні 2023 року міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що будівництво росіянами фортифікаційних споруд у Криму означає, що "вони вже програли цю війну".